PŚ w Engelbergu. Kapitalny Stoch na treningu. Ustanowiłby rekord skoczni

16:49, 18.12.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 18:13, 18.12.2020

Kamil Stoch oddał najdłuższy skok pierwszego treningu przed kwalifikacjami do konkursu Pucharu Świata w Engelbergu. Polak skoczył aż 138 metrów. Mimo to nie on był najlepszy, bo zajął trzecie miejsce. Wygrał Halvor Egner Granerud, któremu zmierzono metr mniej. Markus Eisenbichler był drugi. Świetnie spisał się także Dawid Kubacki, który był czwarty.

Podczas drugiego treningu z kolei Stoch ustanowił nieoficjalny rekord skoczni. Polak uzyskał odległość 146 metrów.

Bardzo dobrze weekend Pucharu Świata w Engelbergu otworzyli reprezentanci Polski. Podczas pierwszego treningu dwóch biało-czerwonych znalazło się w czołowej czwórce. Trzeci był Kamil Stoch, który uzyskał najlepszą odległość serii - 138 metrów. Lokatę niżej sklasyfikowano Dawida Kubackiego. Mistrz świata z Seefeld oddał skok na odległość 130,5 m. W drugiej dziesiątce, a dokładnie na 16. miejscu, pierwszy trening ukończył z kolei Aleksander Zniszczoł. Tuż za czołową dwudziestką uplasował się Klemens Murańka. Obaj uzyskali bardzo podobne odległości (129,5 m Zniszczoła i 130 m Murańki). Kolejny z Polaków Andrzej Stękała był 23. po skoku na odległość 124 metrów. Najsłabiej z podopiecznych Michała Doleżała spisał się Piotr Żyła. Skoczył bowiem tylko 115 metrów i zajął trzydzieste drugie miejsce.

Pierwsza seria treningowa padła łupem Halvora Graneruda. Norweg uzyskał odległość 137 metrów. Drugi był Markus Eisenbichler, który skoczył trzy metry krócej od obecnego lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W piątce znalazł się również drugi z norweskich zawodników Marius Lindvik. 22-latek oddał próbę na 129 metr.

Podczas drugiego treningu rewelacyjnie spisał się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski po obniżeniu belki startowej i przy mocnym wietrze w plecy skoczył na... 146 metr. To odległość o dwa metry lepsza niż oficjalny rekord skoczni. Drugi Daniel Huber 14,5 metra krócej. Austriak swoją próbę oddał jednak z 17. platformy startowej (Stoch skakał z 20.). Trzecie miejsce zajął Halvor Granerud, skacząc tyle samo co Huber. Na czwartej pozycji uplasował się Anze Lanisek (128,5 m). Piątkę zamknął drugi z reprezentantów Polski Piotr Żyła, który z kolei uzyskał identyczną odległość co Słoweniec.

Dwunaste miejsce zajął Dawid Kubacki, a trzynaste Aleksander Zniszczoł. Ten pierwszy skoczył na odległość 124,5 m, drugi 6 metrów dalej. Kubacki skakał z 17., a Zniszczoł z 21. belki startowej. Osiemnasty był Andrzej Stękała (126,5 metrów), a dwudziesty trzeci Klemens Murańka (126 m).