PŚ w biegach: Sezon 2015/2016 w liczbach

fot: langrenn.com
fot: langrenn.com

Sezon 2015/2016 w biegach narciarskich dobiegł końca. Tym razem zawodniczki i zawodnicy zakończyli swoje zmagania nie w Europie, ale za Oceanem, dokładnie w Ameryce Północnej. Prezentujemy jak przedstawiał się on w liczbach.

1 – Tylko jedna biegaczka spoza Skandynawii znalazła się w dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Była nią Amerykanka Jessica Diggins.

2 – Po zwycięstwie w Ski Tour Kanada Therese Johaug wywalczyła swoją drugą w karierze Kryształową Kulę. Poprzedni raz była najlepsza w sezonie 2013/2014.

3 – Tyle Norweżek zmieściło się na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Oprócz Johaug znalazły się tam Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng. Nie jest to jednak pierwszy taki przypadek. Biegaczki z Kraju Fiordów zajmują miejsca na podium na koniec zmagań nieprzerwanie od sezonu 2013/2014.

4 – Na czwartym miejscu uplasowała się Krista Parmakoski. Finka była najwyżej notowaną biegaczką spoza Norwegii.

5 – To najwyższe miejsce jakie zajęła Justyna Kowalczyk w zawodach Pucharu Świata w minionym sezonie. Polce udało się to podczas drugiego etapu Ski Tour Canada, czyli biegu masowego na 10 kilometrów stylem klasycznym w Montrealu. To także najlepsza lokata wywalczona przez polskich biegaczy, a konkretnie przez Macieja Staręgę, któremu udało się awansować do finału sprintu stylem dowolnym w Kanadzie.

6 – Tyle razy Justynie Kowalczyk nie udało się zdobyć punktów w sezonie 2015/2016. Miało to miejsce w Lillehammer, Lenzerheide, Drammen, Sztokholmie, Gatineau i Quebecu.

7 – Aż siedmiu Norwegów znalazło się w najlepszej dziesiątce Pucharu Świata mężczyzn! To swoisty rekord i potwierdzenie dominacji.

8 – Sezon 2015/2016 w sprintach należał do Maiken Caspersen Falli. Norweżka wygrała osiem razy i zdobyła małą kryształową kulę w tej specjalizacji.

10 – Tour de Ski 2016 był dziesiątą, jubileuszową edycją.

16 – Szesnaste miejsce wywalczone przez Justynę Kowalczyk w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sezonu 2015/2016 jest najgorszym w jej karierze od sezonu 2004/2005, kiedy uplasowała się na 44. lokacie.

17 – Tyle razy Therese Johaug cieszyła się ze zwycięstwa w minionych pięciu miesiącach. To wyrównanie rekordu Marit Bjoergen z sezonu 2011/2012.

22 – Od ostatniego zwycięstwa amerykańskiej biegaczki w Pucharze Świata, czyli od 1 marca 2014 roku kiedy w  Lahti najlepsza w sprincie stylem dowolnym była Kikkan Randall, minęły dwadzieścia dwa miesiące. Podczas Tour de Ski 2016 oczekiwanie kibiców zza Oceanu przerwała Sophie Caldwell, która wygrała sprint stylem klasycznym w Oberstdorfie.

25 – Tyle miejsc na podium w całym sezonie zajęły zawodniczki spoza Norwegii.

26 – Dwadzieścia sześć razy Justyna Kowalczyk wystartowała w zawodach Pucharu Świata w minionym sezonie.

37 – Sezon 2015/2016 był 37. edycją Pucharu Świata kobiet. Panie rozpoczęły swoje zmagania na przełomie lat 1978/1979. Rok później zawody jednak się nie odbywały.

74 – Aż siedemdziesiąt cztery razy na podium zawodów Pucharu Świata stawały Norweżki.

101 – Tyle biegaczek znalazło się w punktowanej trzydziestce Pucharu Świata.

152 – U Panów sytuacja wyglądała nieco lepiej, bowiem aż 51 zawodników więcej zdobywało jakiekolwiek punkty.

379 – Taką przewagę punktową uzyskała Therese Johaug nad Ingvild Flugstad Oestberg.

1032 – Tyle punktów przewagi miał Martin Johnsrud Sundby nad drugim w klasyfikacji generalnej Petterem Northugiem. Dla Norwega to trzecie z rzędu zwycięstwo w Pucharze Świata.

Źródło: informacja własna, Wikipedia

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.