PŚ w biegach. Polskie akcenty sezonu. Oto nasze najlepsze występy 2020/2021

Koniec sezonu to zawsze najlepszy moment na podsumowania. Takie mogą dokonywać biegacze narciarscy, którzy w miniony weekend zakończyli zmagania w Pucharze Świata. Przypominamy zatem najwyższe miejsca, jakie zajmowali reprezentanci Polski minionej zimy.

fot. M. Król

Rekordzistką w tej klasyfikacji jest Monika Skinder. Mistrzyni świata juniorów w sprincie radziła sobie świetnie nie tylko w walce ze swoimi rówieśniczkami. Wszak właśnie w zawodach Pucharu Świata osiągnęła swój życiowy wynik. Sama mówiła, że to właśnie 16. miejsce w Ruce (sprint klasykiem) cieszyło ją najbardziej. Wówczas startowała cała światowa czołówka. Jednak to nie było jej ostatnie słowo. Podczas zawodów w Davos zajęła rekordowe w swojej karierze – 15. miejsce (sprint stylem dowolnym). Później okazało się, że był to najlepszy wynik, jaki reprezentacja Polski w biegach narciarskich zanotowała minionej zimy.

Kolejne miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Izabela Marcisz. Młodzieżowa mistrzyni świata w biegu na 10 km, doskonale radziła sobie w Pucharze Świata podczas Tour de Ski. Na osiem etapów tej prestiżowej imprezy aż 5 razy plasowała się w czołowej trzydziestce. Jej najlepszym wynikiem minionej zimy była 23. lokata podczas rywalizacji na 10 km stylem dowolnym w Toblach. To jej najlepszy wynik w karierze, a dla Polski trzeci najlepszy minionej zimy. Marcisz wywalczyła też najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej spośród naszych reprezentantów.

W zestawieniu nie zabrakło na szczęście przedstawiciela męskiej reprezentacji Polski. Chociaż w sezonie 2019/2020 aż trzech naszych biegaczy punktowało, to tej sztuka powiodła się jedynie Maciejowi Starędze. Najbardziej doświadczony z Polaków dwukrotnie plasował się w najlepszej trzydziestce. Szczęśliwa była dla niego ziemia szwajcarska. Najpierw punkty zdobył za 28. pozycję w Davos, a następnie poprawił rezultat 24. miejscem w Val Müstair – podczas pierwszego etapu Tour de Ski. To nasz czwarty najlepszy wynik minionej zimy. I, co oczywiste, najlepszy w męskiej kadrze.

W najlepszej piątce polskich występów sezonu 2020/2021 jest miejsce dla 26. lokaty Weroniki Kalety. 21-letnia biegaczka, która studiuje aktualnie w Stanach Zjednoczonych, pierwszy raz w karierze sięgnęła po punkty Pucharu Świata. Dokonała tego w Davos.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj