PŚ w biathlonie. Kto okazał się najlepszy w całym sezonie?

09:00, 21.03.2022 Jarosław Gracka

W miniony weekend zawodami w Oslo zakończył się cykl pucharowy w biathlonie. Wśród kobiet najlepsza okazała się Marte Olsbu Roeiseland z Norwegii. W zmaganiu panów wygrał Francuz Quentin Fillon Maillet.

Christian Bier, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Następca wielkiego Martina

Francuz wygrał bez żadnych wątpliwości. Zgromadził na koncie aż 934 pkt. Jego przewaga nad drugim - Norwegiem Sturlą Holm Laegreidem wyniosła niemal 250 pkt!. Norweg zdobył bowiem 736 pkt. Trzeci był Szwed Sebastian Samuelsson (717 pkt). Dalej znalazł się drugi z Norwegów Vetla Sjaastad Christiansen (708 pkt) i drugi z Francuzów Emilien Jacquelin (706 pkt).

Ogólnie rywalizację zdominowali Norwegowie i Francuzi. Szósty był bowiem norweski weteran Tarjei Boe (601 pkt), a siódmy Francuz Simon Desthieux (590 pkt). W "10" znaleźli się jeszcze Niemiec Benedikt Doll (557 pkt), czwarty z Norwegów Sivert Guttorm Bakken (553 pkt) i drugi z Niemców Erik Lesser (535 pkt). Jedyny z Polaków - Grzegorz Guzik - zdobył 13 pkt, co dało mu skromne, 83. miejsce.

klasyfikacja generalna mężczyzn

Sytuacja w poszczególnych konkurencjach - mężczyźni

W sprincie najlepszy okazał się Fillon Maillet (402 pkt) przed Samuelssonem (340 pkt), Laegreidem (284 pkt), Jacquelinem (283 pkt) i Christiansenem (274 pkt). Pościg również padł łupem zwycięzcy klasyfikacji generalnej, który zdobył 379 pkt. Za nim uplasowali się Samuelsson (282 pkt), Lesser (253 pkt), Jacquelin (244 pkt) i Christiansen (217 pkt). Bardzo okrojony w tym sezonie był bieg indywidualny - raptem dwa zawody. Zwyciężył w nim T. Boe (108 pkt), drugi był Laegreid (100 pkt), dalej Desthieux (86 pkt), Johannes Thingnes Boe (83 pkt) i Francuz Fabien Claude (64 pkt). Wreszcie w biegu masowym niespodziewanie małą kryształową kulę zdobył Bakken (182 pkt). W ostatnim wyścigu wyprzedził Fillona Mailleta (178 pkt). Kolejne miejsca zajęli Christiansen (165 pkt), Laegreid (154 pkt) i Jacquelin (142 pkt).

klasyfikacja sprintu, biegu pościgowego, biegu indywidualnego, biegu masowego mężczyzn

Olsbu bez dyskusji

Wśród kobiet dominacja Marte Olsbu Roeiseland była również niepodważalna. Norweżka zdobyła 957 pkt. Jej przewaga nad Szwedką Elvirą Oeberg wyniosła ponad 130 pkt. Młodsza z sióstr zakończyła bowiem sezon z dorobkiem 823 pkt. Trzecie miejsce zajęła Austriaczka Lisa Theresa Hauser (684 pkt), przed starszą z sióstr Oeberg - Hanną (661 pkt) i najlepszą z Francuzek Anais Chevalier-Bouchet (642 pkt).

Kolejne miejsca zajęły Niemka Denise Herrmann (589 pkt) i Białorusinka Dżinara Alimbekawa (589 pkt). Zaś pierwszą "10" zamknęły Francuzka Justine Braisaz-Bouchet (581 pkt), Włoszka Dorothea Wierer (577 pkt) i Czeszka Marketa Davidova (560 pkt).

klasyfikacja generalna kobiet

Sytuacja w poszczególnych konkurencjach - kobiety

W sprincie triumfowała Olsbu (412 pkt) przed Elvirą (340 pkt) i Hanną (306 pkt) Oeberg. Za nimi znalazły się Hauser (300 pkt) i Chevalier-Bouchet (289 pkt). Niemal identycznie wyglądało to w pościgu. Olsbu zdobyła tam 380 pkt, Elvira Oeberg 300 pkt, zaś jej siostra - 262 pkt. Zamieniły się miejscami zawodniczki z miejsc 4 i 5. Chevalier-Bouchet zgromadziła 240 pkt, zaś Hauser 222 pkt. W okrojonym biegu indywidualnym zwyciężyła Davidova (98 pkt) przed Hauser (86 pkt) i Alimbekawą (79 pkt). Czwarta była Szwedka Mona Brorsson (78 pkt). Bieg masowy padł łupem Braisaz-Bouchet (162 pkt). Druga była E. Oeberg (160 pkt), dalej Wierer (152 pkt), Olsbu (134 pkt) oraz Ingrid Landmark Tandrevold z Norwegii (120 pkt).

klasyfikacja sprintu, biegu pościgowego, biegu indywidualnego i biegu masowego - kobiety