PŚ: Oto najlepsi zawodnicy sezonu - podsumowanie klasyfikacji generalnej PŚ

20:58, 20.03.2016 Anna Felska Aktualizacja: 17:57, 21.03.2016

DSC_0900

Sezon 2015/2016 w skokach narciarskich za nami. Niekwestionowanym królem tej zimy został Peter Prevc, który wygrał w tym sezonie właściwie wszystko a bicie kolejnych rekordów było dla niego formalnością.

Słoweński dominator Peter Prevc - tak chyba można nazwać zwycięzcę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tym sezonie. Prevc na swoim koncie zgromadził rekordową ilość punktów w historii Pucharu Świata - 2303 pkt ale to nie wszystkie rekordy, które ustanowił w tym sezonie. W dzisiejszym konkursie odniósł piętnaste zwycięstwo w sezonie, czego nie dokonał przed nim żaden inny zawodnik. Dwa zwycięstwa mniej odniósł Gregor Schlierenzauer. Przewaga, którą zgromadził Prevc w klasyfikacji generalnej nad drugim Severinem Freundem, również wyniosła rekordową liczbę - 813 pkt. Na podium w konkursach Pucharu Świata stawał tej zimy aż 22 razy (15 zwycięstw, 5 x 2. miejsce i 2 x 3. miejsce). Oprócz triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wywalczył również małą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji lotów narciarskich, zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni i został mistrzem świata w lotach. Wszyscy zadają sobie pytanie, czy w kolejnym sezonie Peter Prevc będzie w stanie utrzymać równie wysoki poziom?

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajął Severin Freund, który bronił Kryształowej Kuli sprzed roku. Niemiec zdobył w tym sezonie 1490 pkt. Zwyciężył w 3 konkursach, dziesięciokrotnie stał na podium. Nie zdołał jednak utrzymać tak wysokiej formy jak w ubiegłym sezonie i nawiązać walki z Peterem Prevcem. W Turnieju Czterech Skoczni zajął 2. miejsce, tuż za Słoweńcem. W klasyfikacji lotów narciarskich zajął 6. lokatę. Walka o najniższy stopień podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata trwała do ostatniego konkursu w Planicy. Stoczyli ją Kenneth Gangnes oraz Michael Hayboeck. Ostatecznie jednak to Norweg zdołał utrzymać miejsce na podium i zgromadził 1348 pkt. Do jego największych sukcesów można zaliczyć zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata w Lillehammer oraz srebrny medal w Mistrzostwach Świata w Lotach.

Tuż za podium uplasował się Austriak Michael Hayboeck (1301 pkt), dla którego to najlepszy sezon w Pucharze Świata w karierze. Po jednej wygranej w ubiegłym sezonie, w tym udało mu się triumfować w zawodach Pucharu Świata trzykrotnie (2 x w Lahti i 1 x w Kuopio). Został również trzecim zawodnikiem tegorocznej edycji Turnieju Czterech Skoczni. Jednym z objawień sezonu w norweskiej drużynie jest niewątpliwie Johann Andre Forfang, który zajął 5. miejsce w klasyfikacji, z dorobkiem 1240 pkt. Ten młody zawodnik na podium stawał 8 razy i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze w zawodach Pucharu Świata. Zajął również 3. miejsce w klasyfikacji najlepszy lotników. Na uwagę zasługuje na pewno Noriaki Kasai, który z dorobkiem 909 pkt zajął 8. miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym sezonie pięciokrotnie stawał na trzecim stopniu podium. Ustanowił również kolejny rekord i po raz 500. wystartował w zawodach Pucharu Świata.

W Pucharze Świata kobiet szans rywalkom nie dała Sara Takanashi, która ten sezon zdominowała podobnie jak Peter Prevc. Ta młoda Japonka zwyciężyła w 14. konkursach, co dało jej 1610 pkt w klasyfikacji generalnej cyklu i pewne zwycięstwo. Druga Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz straciła do niej 471 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła Słowenka Maja Vtic (908 pkt). Takanashi na swoim koncie ma już 44 pucharowe zwycięstwa i 64 miejsca na podium.