Poznaliśmy najważniejsze rozstrzygnięcie sezonu. Tak wygląda klasyfikacja PŚ po RAW Air

Screen: Eurosport

Tegoroczny RAW Air dobiegł końca. Na trzy konkursy przed zakończeniem sezonu 2022/23 poznaliśmy już zdobywcę Kryształowej Kuli. Został nim Halvor Egner Granerud. Walka o dalsze lokaty na podium zapowiada się jednak niezwykle ciekawie. Jak wygląda sytuacja w klasyfikacji generalnej po konkursach w Vikersund?

Screen: Eurosport

Koniec walki o Kryształową Kulę. Kubacki musi się patrzeć za siebie

Polscy kibice wciąż liczyli, że Dawid Kubacki przeszkodzi Halvorowi Egnerowi Granerudowi w zdobyciu drugiej Kryształowej Kuli. Absencja podopiecznego Thomasa Thurnbichlera w finałowym konkursie RAW Air na Vikersundbakken sprawiła, że wszystko stało się jasne. Na trzy konkursy przed końcem sezonu przewaga Norwega nad Nowotarżaninem wynosi aż 466 pkt. Zawodnik z Oslo w niedzielnym zawodach był drugi i przypieczętował zwycięstwo w norweskim tournee. Pasjonująco zapowiada się walka o kolejne miejsca na podium. Niedzielny zwycięzca – Stefan Kraft traci bowiem do Dawida Kubackiego już zaledwie 42 punkty. Strata czwartego Anze Laniska jest już nieco większa, bowiem wynosi 118 pkt. Szóstą lokatę utrzymał Piotr Żyła, który czuje za sobą oddech siódmego Andreasa Wellingera.

Pełna klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Ciekawie w klasyfikacji lotów narciarskich

Halvor Egner Granerud jest również liderem walki o Małą Kryształową Kulę. Norweg jak do tej pory zgromadził 380 pkt. Jego przewaga przed finałowym weekendem w Planicy nad drugim Stefanem Kraftem wynosi 60 pkt. Podium zamyka ze znaczną stratą Timi Zajc (171 pkt). Na kolejnych pozycjach panuje duży ścisk. Czwarty Domen Prevc (164 pkt) traci do swojego kolegi ze słoweńskiej ekipy zaledwie 8 oczek, piąty Anze Lanisek 17 pkt, a szósty Piotr Żyła 39 pkt. Szesnastą lokatę zajmują ex-aequo Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch. Obaj zgromadzili po 72 pkt.

Pełna klasyfikacja Puchar Świata w lotach narciarskich

źródło: informacja własna