Planica 2023. Historia skoków na naszych oczach! Kanadyjka mistrzynią świata!

Screen: Eurosport

Byliśmy dziś świadkami historycznego wydarzenia, zmieniającego geografię skoków narciarskich. Złoty medal na dużej skoczni w Planicy wywalczyła Alexandria Loutit. Za plecami Kanadyjki uplasowały się Maren Lundby z Norwegii i Katharina Althaus z Niemiec. Świetnie spisała się Kinga Rajda, która po konkursie… ogłosiła zakończenie kariery.

Screen: Eurosport

Szalona pierwsza seria

Konkurs indywidualny pań na dużej skoczni w Planicy miał szalony przebieg. Pierwsza seria rozgrywana była w bardzo trudnych i zmiennych warunkach wietrznych. Szczęście uśmiechnęło się do Maren Lundby, która świetnie wykorzystała wiatr pod narty, osiągając 139,5 metra. Pozostałe zawodniczki z czołówki lądowały bliżej od Norweżki, ale za to skakały w trudniejszych warunkach i z niższej belki. Wynik punktowy Lundby wyrównała Alexandria Loutit z Kanady i to właśnie te dwie zawodniczki zajmowały ex aequo 1 miejsce po pierwszym skoku. Na trzeciej pozycji znalazła się Katharina Althaus z Niemiec. Czołową piątkę uzupełniły Nozomi Maruyama z Japonii i Norweżka, Anna Odine Stroem.

Kapitalny skok po historyczne złoto

W drugiej serii kolejne zawodniczki z czołowej piątki potwierdzały formę i obejmowały prowadzenie po swoim skoku. Zatem pewna co najmniej brązowego medalu mogła być po wylądowaniu Katharina Althaus. Występ Niemki okazał się być jednak jedynie tłem do tego, co zaprezentowały dwie najlepsze zawodniczki. Najpierw Maren Lundy osiągnęła 133 metry i wydawało się, że to wystarczy do złota. Chwilę później wszystkich zszokowała jednak genialnym skokiem Alexandria Loutit. Kanadyjka wylądowała 3,5 metra dalej od Norweżki i z dużą przewagą sięgnęła po złoto.

Cios dla polskich skoków pań

W konkursie mogliśmy oglądać dwie reprezentantki Polski. Na pochwałę zasługuje Kinga Rajda, która nieoczekiwanie zaliczyła swój najlepszy w karierze konkurs na imprezie mistrzowskiej. Po pierwszej serii zajmowała 19 pozycję, a ostatecznie ukończyła zawody na 23 miejscu. Słabiej spisała się Nicole Konderla, która zajęła 36 lokatę. Najlepszy w sezonie występ Rajdy był dla nas zaskoczeniem, ale prawdziwym szokiem okazało się to, co stało się po konkursie. Otóż najlepsza polska skoczkini ostatnich lat ogłosiła zakończenie kariery. Taka decyzja wciąż młodej i perspektywicznej zawodniczki to ogromny cios dla polskich skoków pań. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Wyniki

Źródło: informacja własna