PŚ w Lake Placid. Polska dwójka w dziesiątce w sprincie na początek sezonu

20:44, 10.12.2023 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 20:45, 10.12.2023
Skomentuj fot. Screen - FIL Luge fot. Screen - FIL Luge

W Lake Placid rozpoczął się nowy sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie. Z reprezentantów Polski najlepszy wynik osiągnęli Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. Polska dwójka zajęła 10. miejsce w sprincie.

Poprawa polskiej dwójki

W piątek dwójki rywalizowały w klasycznej formule. Po pierwszym ślizgu Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zajmowali 11. miejsce z szansami na czołową dziesiątkę. Niestety, zamiast awansu doszło do spadku na 12. pozycję. Polacy stracili aż ponad sekundę do zwycięzców, którymi nieoczekiwanie okazali się Zachary DiGregorio i Sean Hollander. Amerykanie odnieśli największy sukces w karierze. W rywalizacji dwójek doszło do kilku ważnych zmian. Nie startują już Toni Eggert i Sascha Benecken, a po zakończeniu kariery przez Lorenza Kollera do Thomasa Steua dołączył startujący także w jedynkach Wolfgang Kindl. Austriacy mogli rozpocząć współpracę od zwycięstwa, prowadzili na półmetku, ale po błędzie spadli na drugie miejsce.

Wyniki - dwójki mężczyzn

Dzień później rozegrano sprint. W nim Polacy wypadli lepiej. Uplasowali się na 10. pozycji. Wygrali Łotysze Martins Bots i Roberts Plume, którzy zaledwie o 5 tysięcznych pokonali Thomasa Steua i Wolfganga Kindla.

Wyniki - sprint dwójek mężczyzn

Cenne doświadczenie kobiecej dwójki

Nikola Domowicz i Weronika Piwkowska dwukrotnie zajęły ostatnie, 12. miejsce. Dla naszej dwójki ważne jest zbierane doświadczenie podczas Pucharu Świata. Dwa zwycięstwa zanotowały Selina Egle i Lara Michaela Kipp z Austrii.

Wyniki - dwójki kobiet

Wyniki - sprint dwójek kobiet

Jedynki poniżej oczekiwań

W jedynkach mężczyzn wystartowało dwóch reprezentantów Polski. Mateusz Sochowicz został sklasyfikowany na 21. miejscu, a Arkadiusz Trojga był 24. Obydwaj w drugim ślizgu awansowali o dwie pozycje. W dwóch przejazdów najszybszy okazał się Max Langenhan. Obok Niemca na podium stanęli Austriacy - Jonas Mueller i Nico Gleirscher. Langenhan wygrał także sprint, do którego kwalifikuje się najlepsza "15", w której zabrakło Polaków. Ważnym wydarzeniem dla gospodarzy były ostatnie w karierze ślizgi Chrisa Mazdzera.

Do drugich zawodów weekendu nie awansowała również Klaudia Domaradzka. Reprezentantka Polski zakończyła zawody w jedynkach na 23. pozycji. Triumfowała najlepsza w dwóch ślizgach Madeleine Egle. Austriaczka nie potrafiła później powtórzyć sukcesu w sprincie, gdzie uplasowała się poza podium. Wygrała Julia Taubitz.