Zamknij

Przegląd wieści z kombinacji. Małysz o mówi o nowym początku, Lamparter z ambitnym celem i Brytyjka, która zakończyła karierę

19:23, 25.08.2022 RED
Skomentuj

Nieco ponad 3 miesiące pozostają nam do rozpoczęcia kolejnego sezonu zimowego w kombinacji norweskiej. Wkrótce ruszą jednak zmagania w ramach Letniego Grand Prix. A my prezentujemy wam najciekawsze doniesienia ze świata tej dyscypliny w ostatnim czasie.

fot. M. Król

Polska ekipa na LGP

W najbliższy weekend najlepsi na świecie kombinatorzy norwescy zainaugurują cykl FIS Grand Prix. Pierwsze tego lata zawody rozegrane zostaną w niemieckim Oberwiesenthal. Następnie rywalizacja przeniesie się do Oberstdorfu, a finał sezonu odbędzie się w austriackim Tschagguns. W zawodach tych wystartuje Andrzej Szczechowicz, reprezentant Kadry Narodowej A.

Razem z Andrzej Szczechowiczem na zawody FIS Grand Prix udadzą się członkowie sztabu szkoleniowego pierwszej kadry: trener Tomisław Tajner, jego asystent Wiktor Kubiński oraz fizjoterapeuta Daniel Hankus.

Na starcie rywalizacji w Oberstdorfie stanie również Szczepan Kupczak, dla którego będzie to jedyny tego lata sprawdzian z zawodnikami ze światowej czołówki.

Brytyjska jedynaczka zakończyła karierę

Niedawno informowaliśmy Was, że Brytyjczycy mają problem, bo ucięto im finansowanie na przygotowania do kolejnego sezonu. Z tego właśnie powodu karierę zakończyła jedynaczka z tego kraju w kombinacji norweskiej kobiet. Mani Cooper. - Trzeba przyznać, że dużo poświęciłam, żeby osiągnąć taką formę, w jakiej jestem obecnie, a jest ona najlepsza w mojej karierze. Pracowałam nad siłą i ciężko pracowałam nad skokami narciarskimi, co się opłaciło i widać poprawę. Z dużą motywacją dążyłam do startu w mistrzostwach świata. Marzenia, cele, motywacja - wszystko to może jednak ulec zmianie w ciągu jednego dnia. Nie wystartuję już w zawodach w kombinacji norweskiej - poinformowała na Instagramie.

Rekordzistka Wielkiej Brytanii w długości skoku narciarskiego kobiet (69 m) podziękowała wszystkim, którzy wspierali ją w trakcie kariery. - - Powodem jest to, że The Great Britain and Northern Ireland Olympic Team oraz GBSnowsport nie są już w stanie mnie wspierać. Pomoc finansową mogą otrzymać tylko sportowcy z dyscyplin olimpijskich! W lipcu komisja olimpijska zdecydowała, że igrzyska w 2026 odbędą się bez kobiet uprawiających kombinację norweską - podkresliła Cooper.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mani Cooper (@mani.cooper)

Lukas Greiderer doznał kontuzji kostki

W połowie sierpnia Lukas Greiderer doznał kontuzji kostki podczas treningu na nartorolkach. Austriak upadł podczas jazdy na rolkach na ścieżce rowerowej przez kamyk, który zablokował jedna z kółek. W efekcie skręcił lewą kostkę. Podczas dokładniejszego badania w Sanatorium Hochrum stwierdzono zerwanie więzadła pobocznego w lewej kostce.

Uraz nie wymaga operacji i można go leczyć zachowawczo, co oznacza, że 29-latek musi nosić szynę. Z tego też powodu czego go przerwa od treningów i zawodów. Potrwać ma ona nawet cztery tygodnie. To oznacza, że brązowy medalista olimpijski z Pekinu opuści tegoroczne Letnie Grand Prix, które rozpocznie się w Oberwiesenthal w nadchodzący weekend.

Rozmowa z kontrolerem sprzętu

Dyskwalifikacje za nieprzepisowy kombinezon, czy inny element sprzętu, polskim kibicom głównie kojarzą się ze skokami narciarskimi. Trzy literki "DSQ" przy swoim nazwisku czasami widzą też kombinatorzy. W trakcie zawodów w tym sporcie rzadziej mówimy jednak o takich kontrowersjach, do jakich dochodziło, chociażby w sezonie olimpijskim w skokach. O prawdopodobnych powodach różnicy w rozmowie dla FIS powiedział Guntram Kraus, który od 15 lat odpowiada za kontrolę sprzętu w kombinacji.

- Dla mnie najważniejsza jest komunikacja ze sportowcami i trenerami. Może to z góry zapobiec wielu nieporozumieniom. Jeśli dojdzie do dyskwalifikacji, zostanie ona zaakceptowana, ponieważ zasady zostały jasno podane z wyprzedzeniem. Jestem również zdania, że ​​nasi sportowcy muszą mieć pewność, że ich sprzęt jest zgodny z wymogami, aby osiągać najlepsze wyniki. Dlatego zawsze z wyprzedzeniem informujemy o zmianach w procedurze kontrolnej, aby zagwarantować przejrzystość. Dzięki temu na końcu nie ma złych niespodzianek - powiedział Kraus. Całą rozmowę w języku angielskim znajdziecie tutaj.

Adam Małysz szczerze o kombinacji norweskiej

Adam Małysz, odkąd zakończył karierę skoczka narciarskiego, zajmował się już kilkoma działalnościami. Między innymi brał udział w Rajdzie Dakar, czy też do niedawna sprawował funkcję dyrektora skoczków narciarskich. Dzięki ostatniemu stanowisku ponownie mógł z bliska przyglądać się swojej ulubionej dyscyplinie, a dzięki nabytemu doświadczeniu od końca czerwca będzie piastował stanowisko prezesa Polskiego Związku Narciarskiego.

Chociaż czterokrotny mistrz świata głównie kojarzy się ze skokami, to teraz będzie miał pod swoimi skrzydłami także inne dyscypliny narciarskie. Wśród nich kombinacja, która w naszym kraju mocno podupadła. - Musimy zacząć od zera. Mieliśmy bardzo niewielu seniorów, zaczęli się wykruszać. Mamy jednego seniora i juniorów i musimy zrobić wszystko, aby oni nie zakończyli kariery. To jest bardzo trudna dyscyplina. Pomysł jest taki, aby wrócić do tego, co było kiedyś, a jest w innych krajach. Na początku wszystkie dzieciaki zaczynać powinni od kombinacji norweskiej i później dopiero wybierają w wieku 14-15 lat skoki albo kombinację - powiedział nam Małysz podczas konferencji prasowej PZN w Wiśle.

Lamparter pragnie Kryształowej Kuli

Dwukrotny mistrz świata Johannes Lamparter przygotowuje się do kolejnego sezonu Pucharu Świata. Ale Austriak nie ukrywa, że bardziej niż na obronie tytułu mistrza świata, pragnienie triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Byłaby to pierwsza Kryształowa Kula dla reprezentanta Austrii od czasów Felixa Gottwalda (2000/2001).

- Aby tego dokonać, muszę być w czołówce w obu dyscyplinach. Muszę mieć najlepsze czasy w biegach i oddawać najlepsze skoki - mówi Lamparter cytowany przez Kleine Zeitung. - Do zdobycia Kryształowej Kuli potrzeba też jednak szczęścia - zaznaczył rewelacyjny 20-latek.

Źródło: Informacja własna / Kleine Zeitung / PZN / Fis-ski.com / Instagram

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%