LGP w Szczuczyńsku. Granerud z kolejnym triumfem w Kazachstanie

12:01, 05.09.2021 Stanisław Zyga Aktualizacja: 13:03, 05.09.2021

Czterech zawodników stanęło na podium drugiego konkursu LGP w Szczuczyńsku. Kolejne zwycięstwo odniósł Halvor Egner Granerud, wyprzedzając swoich rodaków, Roberta Johanssona i Mariusa Lindvika. Razem z Lindvikiem na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin, Danił Sadriejew.Już po pierwszej serii Granerud znajdował się na prowadzeniu. Tuż za nim, ze stratą 1,1 punktu, plasował się Danił Sadriejew z Rosji. Trzeba jednak zaznaczyć, że Norweg miał od niego dużo słabsze warunki wietrzne. Trzecią pozycję po pierwszym skoku zajmował Marius Lindvik. Ten norwesko - rosyjski przekładaniec kontynuowali kolejni zawodnicy. Na czwartym i piątym miejscu plasowali się bowiem kolejno, Roman Siergiejewicz Trofimow oraz Robert Johansson. Dominację dwóch krajów przerwał dopiero Viktor Polasek z Czech, który na półmetku zmagań był szósty. Najlepszy z gospodarzy, Siergiej Tkaczenko, zajmował po pierwszym skoku 10 miejsce. Dwóch zawodników zostało zdyskwalifikowanych, a byli to Anze Semenic ze Słowenii i Amerykanin Andrew Urlaub.

Druga seria potwierdziła dominację Norwegów i Rosjan. Zdecydowany atak przypuścił Michaił Nazarow, awansując z 14 na 6 miejsce. Świetny skok oddał także Robert Johansson, co pozwoliło mu na awans na podium i zajęcie 2 pozycji w całym konkursie. Swoją formę potwierdził Granerud, który spokojnie przypieczętował zwycięstwo, wyprzedzając ostatecznie Johanssona o 9 punktów. Najniższy stopień podium zajęło ex aequo dwóch skoczków, Marius Lindvik i Danił Sadriejew. Tuż za nimi, na 5 pozycji, uplasował się Roman Siergiejewicz Trofimow. Najlepszy z grona reszty świata okazał się Bułgar, Vladimir Zografski, który zajął 7 lokatę. Dożywotnie prawo startu w Pucharze Świata wywalczył sobie Kazach, Danił Wasiljew, dzięki zajęciu bardzo dobrego 14 miejsca. Warto również podkreślić dobry wynik Jewhena Marusiaka, który ukończył zawody na 16 pozycji.

Wyniki konkursu

W klasyfikacji generalnej LGP na prowadzenie wyszedł Halvor Egner Granerud, który o 4 punkty wyprzedza Jana Hoerla z Austrii. Najlepsi z Polaków, Jakub Wolny i Dawid Kubacki, zajmują kolejno 3 i 4 miejsce. W klasyfikacji Pucharu Narodów pierwszą pozycję zajmują Austriacy. Ich przewaga nad drugimi Polakami wynosi zaledwie 25 punktów. Następne konkursy z cyklu LGP odbędą się już za tydzień w Czajkowskim w Rosji.