LGP w Szczuczyńsku. Granerud najlepszy, podium dla Zografskiego

06:24, 05.09.2021 Aleksandra Kuzioła Aktualizacja: 06:40, 05.09.2021

Halvor Egner Granerud triumfował w pierwszym niedzielnym konkursie Letniego Grand Prix w Szczuczyńsku. Dla Norwega to pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach tej rangi. Na drugiej pozycji uplasował się Marius Lindvik, a czołową trójkę uzupełnił Władimir Zografski. Tym samym Bułgar został pierwszym reprezentantem swojego kraju w historii z podium w konkursie LGP.

Halvor Egner Granerud (96 m) plasował się na czele stawki już po pierwszej konkursowej rundzie. Na półmetku zwycięzca dzisiejszej serii próbnej miał 2,7 punktu przewagi nad swoim rodakiem, Mariusem Lindvikiem (97 m). Czołową trójkę uzupełniał Władimir Zografski, który w pierwszej serii oddał skok na 94. metr. Na kolejnych pozycjach plasowali się dwaj kolejni reprezentanci Norwegii - Robert Johansson oraz Anders Haare. Miejsca w pierwszej dziesiątce zajmowali również Cene Prevc, Shinnosuke Fujita, Viktor Polasek, Roman Sergiejewicz Trofimow i Sergiej Tkaczenko.

Pierwsza trójka nie uległa zmianie po drugiej rundzie. Po skoku na 94 metry zwycięzcą konkursu został Granerud, dla którego to pierwszy w karierze triumf w zawodach tej rangi. Drugą pozycję utrzymał Lindvik, a trzecią Zografski, który tym samym jako pierwszy Bułgar w historii uplasował się na podium zawodów Letniego Grand Prix. Za czołową trójką uplasowali się Robert Johansson i Cene Prevc. Szósty był Tkaczenko, siódmy Polasek, a ósmą pozycję zajął Trofimow. Dopiero na jedenastej pozycji rywalizację ukończył Ander Haare, który w drugiej serii oddał próbę na 84 metry.

Premierowe punkty w zawodach Letniego Grand Prix, dające dożywotnie prawo startu w konkursach Pucharu Świata, w pierwszej odsłonie niedzielnej rywalizacji zdobyli między innymi Kevin Maltsev, Francesco Cecon, czy Shinnosuke Fujita. Dla Włocha i Japończyka był to debiut w zawodach tej rangi.

Okazję do rewanżu i zdobycia kolejnych punktów do klasyfikacji skoczkowie będą mieli jeszcze dzisiaj. Drugi z dzisiejszych konkursów wystartuje o 10:00.

Na czele klasyfikacji generalnej LGP wciąż plasuje się nieobecny w Szczuczyńsku Jan Hoerl. Dzięki dzisiejszemu triumfowi na siódmą pozycję awansował Granerud. Jeśli Norweg wygra także drugi z zaplanowanych na dziś konkursów, obejmie prowadzenie w letnim cyklu.