Zamknij

LGP w Wiśle. Skocznia im. Adama Małysza służy Polakom

15:04, 15.07.2021 Piotr Wojtaszczyk
Skomentuj

20 sierpnia 2010 roku rozpoczęła się piękna przygoda skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Wtedy po raz pierwszy zorganizowano tu zawody najwyższej rangi. Od tamtego czasu poznaliśmy kilkunastu zwycięzców. Kto wygrywał tu najczęściej, a kto najwięcej razy stawał na podium? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!

fot. Wiktoria Wnętkowska

W 2010 roku Polacy zdominowali zawody LGP w Wiśle. Pierwszy konkurs padł łupem Adama Małysza, na drugim stopniu podium zameldował się wtedy Kamil Stoch. To właśnie skoczek z Zębu zdeklasował rywali następnego dnia. Od tego wszystko się zaczęło, a kolejne letnie zawody w Wiśle nadal stały pod znakiem dominacji biało-czerwonych. Zarówno drużynowo, jak i indywidualnie.

Letnie Grand Prix w Wiśle w liczbach

Największą liczbą indywidualnych zwycięstw, aż czterema (2015, 2017 oraz dwukrotnie w 2020), może pochwalić się Dawid Kubacki - mistrz świata z 2019 roku. Po dwa razy zawody wygrywali Maciej Kot (2012, 2016) i Kamil Stoch (2010, 2018). Poza nimi takim osiągnięciem pochwalić się mogą: Andreas Wellinger, thomas Morgenstern, Peter Prevc i Timi Zajc. Najwięcej razy na podium, czyli pięciokrotnie, stawali również sportowcy z Polski - Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Maciej Kot oraz Piotr Żyła - drużynowi mistrzowie świata z 2017 roku. Biało-czerwonym dwukrotnie udało zająć się także całe indywidualne podium zawodów, oba te wyczyny miały miejsce w 2020 roku. Tylko dwaj zawodnicy spoza naszego kraju zajmowali miejsca w najlepszej trójce więcej niż raz - Andreas Wellinger i Daiki Ito.

Drużynowo Polacy także wiodą prym - aż pięciokrotnie wygrywali konkursy, a w sumie siedmiokrotnie stawali na podium. Po jednym razie zwyciężyły reprezentacje Norwegii (5 razy na podium) i Słowenii (4 razy na podium). Sześciokrotnie w najlepszej trójce mogliśmy także zobaczyć Niemców.

Letnim rekordzistą skoczni im. Adama Małysza jest Anders Fannemel, który w 2016 roku skoczył tu aż 137,5 metra.

Źródło: Informacja własna

(Piotr Wojtaszczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%