PŚ w Czajkowskim. Kramer najlepsza w jednoseryjnym konkursie. Kriznar z Kryształową Kulą

10:06, 28.03.2021 Aleksandra Kuzioła Aktualizacja: 10:30, 28.03.2021

Marita Kramer została zwyciężczynią ostatniego w tym sezonie konkursu Pucharu Świata pań. Rywalizacja w Czajkowskim została przerwana po pierwszej serii przez zbyt mocny wiatr. Podium uzupełniły Silje Opseth oraz Nika Kriznar. Triumfatorką klasyfikacji generalnej została trzecia dziś Słowenka, tym samym zdobywając pierwszą w karierze Kryształową Kulę.

Zbyt silnie wiejący wiatr nie pozwolił w organizatorom Pucharu Świata w Czajkowskim na rozegranie dwuseryjnego konkursu. Ostatnie w sezonie zawody Pucharu Świata pań zakończyły się więc na jednej rundzie i to jej wyniki zostały uznane za oficjalne. Marita Kramer zwyciężyła czwarty raz z rzędu. W swojej próbie Austriaczka pobiła o 5,5 metra dotychczasowy rekord skoczni, skacząc aż 146,5 metra. Dzięki temu wyprzedziła o 16 punktów drugą, Silje Opseth (134 m). Podium uzupełniła Nika Kriznar (131,5 m). Daniela Iraschko-Stolz (131,5 m) była czwarta, Chiara Hoelzl (128 m) piąta, a Ema Klinec (124,5 m) szósta. Sara Takanashi, która przystępowała do rywalizacji  jako liderka klasyfikacji generalnej PŚ, skończyła konkurs na siódmym miejscu. Ze startu w zawodach wycofała się Selina Freitag, a zdyskwalifikowana została Nozomi Maruyama. Finalnie punktowało więc dwadzieścia dziewięć zawodniczek.

Pełne wyniki konkursu

Stając dziś na najniższym stopniu podium, Nika Kriznar została zwyciężczynią klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tym samym 21-latka została pierwszą Słowenką w historii, która zdobyła Kryształową Kulę. Druga, Sara Takanashi, straciła do niej zaledwie dziewięć punktów, a trzecia Kramer jedenaście. W klasyfikacji rozgrywanego w Rosji turnieju Blue Bird pewnie triumfowała Kramer (869,4 pkt), która zwyciężając we wszystkich czterech konkursach, wyprzedziła zajmującą drugie miejsce Takanashi o 71,1 punktu. Czołową trójkę uzupełniła Kriznar, której strata wyniosła 80,2 punktu.