Zamknij

PŚ w Bad Mitterndorf: Kraft wygra pierwszy raz przed własną publicznością? (lista startowa)

08:00, 15.02.2020 Dominika Majdanik
Skomentuj

Fot. Magdalena Janeczko

Już dziś początek rywalizacji o Małą Kryształową Kulę w tym sezonie. Niestety tej zimy aura znowu pokrzyżowała plany organizatorom uniemożliwiając im przeprowadzenie piątkowych treningów i kwalifikacji. W dzisiejszych zawodach wystąpią zatem wszyscy zgłoszeni zawodnicy. Konkurs  główny na skoczni Kulm-Skiflugschanze poprzedzi seria treningowa o godzinie 9.45.

Dziś i jutro w Bad Mitterndorf rozegrane zostaną pierwsze tej zimy zawody na mamuciej skoczni. Dla  najlepszych zawodników będzie to pierwsza w tym sezonie próba przed marcowymi Mistrzostwami Świata w lotach narciarskich, które odbędą się  w słoweńskiej Planicy. 

Przed szansą na pierwszy triumf tej zimy  na skoczni mamuciej stoi Stefan Kraft, który od zawodów w Innsbrucku  rozgrywanych w ramach 68. Turnieju Czterech Skoczni tylko raz wypadł z czołowej 4. Ponadto 26-letni Austriak nadal czeka na pierwszą wygraną przed własną publicznością. Najwyżej notowany na tej skoczni był 5 lat temu, kiedy to stanął na 2 stopniu podium przegrywając jedynie z Severinem Freudem. Trzecie miejsce zajął wówczas Jurij Tepes. Ponadto Kraft rok później zdobył  indywidualnie brązowy medal Mistrzostw Świata w lotach narciarskich ustępując Peterowi Prevcowi i Kennethowi Gangnesowi. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Stefan Kraft prowadzi o 68 punktów nad Karlem Geigerem i 173 nad Dawidem Kubackim. 

Faworytów do wygrania dzisiejszych zawodów jest kilku. Oprócz świetnie spisującego się w tym sezonie  Austriaka szanse na triumf mają również reprezentanci Niemiec, a zwłaszcza ubiegłotygodniowy zwycięzca z Willingen Stephan Leyhe. Kraftowi w klasyfikacji generalnej depcze po piętach Karl Geiger, który w tym sezonie jest w swojej życiowej formie. Także Ryoyu Kobayashi  zna smak wygranej na skoczni mamuciej. Norwegowie  również będą groźnymi rywalami, co pokazują ostatnie zawody drużynowe w ich wykonaniu, kiedy  to w 2016 triumfowali na Kulm-Skiflugschanze podczas Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. Dwa lata temu najlepszy  w indywidualnych zmaganiach okazał się Andreas Sjernen, który rok później zakończył sportową karierę. 

Polscy skoczkowie z niecierpliwością czekają na pierwsze skoki na mamucie. Dawid Kubacki, który w ostatnich tygodniach przerwał  passę dziesięciu miejsc na podium ma szansę umocnić się na 3 miejscu w klasyfikacji generalnej, albowiem tuż za nim ze stratą zaledwie 4 pkt jest Ryoyu Kobayashi. Wyniki sprzed tygodnia stawiają również Kamila Stocha  w roli faworytów dzisiejszego konkursu. 32- latek zajął 3 miejsce podczas zawodów w Bad Mitterndorf w 2012 roku. Niewykluczone, że i Piotr Żyła może sprawić dziś niespodziankę i stanąć na pierwszym w tym sezonie pucharowym podium. 

W konkursie zaskoczyć mogą również koledzy z drużyny Stefana Krafta: Michael Hayboeck, Philipp Aschenwald, Daniel Huber, czy choćby Gregor Schlirenzauer, który sobotnie zawody w Willingen zakończył na 7 miejscu.

Aura już kilka razy zmieniła plany organizatorów w historii Pucharu Świata. Zawody w  Bad Mitterndorf odwoływano łącznie 4 razy z powodu zbyt silnego wiatru. 

W  dzisiejszym konkursie wystąpi 7 reprezentantów Polski: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Jakub Wolny i Andrzej Stękała.

Na skoczni zobaczymy również wracającego po chorobie do Pucharu Świata Norwega, Daniela Andre Tandego. Nieobecnym zaś będzie Szwajcar, Killian Peier, który nadal szuka formy z ubiegłego roku.

Lista startowa

O godzinie 9.45 odbędzie się oficjalny trening, natomiast o 11.00 konkurs główny.

Źródło:  informacja własna

(Dominika Majdanik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%