PŚ w Zao. Niewiarygodny sukces Kanadyjki! Zapisała się w historii

10:35, 13.01.2023 Marta Grzyb Aktualizacja: 11:15, 13.01.2023

Alexandria Loutitt z Kanady zwyciężyła w odbywających się w Zao zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet. To pierwszy w historii tryumf reprezentantki tego kraju. Skład podium uzupełniły Austriaczki - Eva Pinkelnig i Chiara Kreuzer. Polki nie startowały.

Karuzela Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet nie zwalnia tempa. Po zawodach w Sapporo zawodniczki startujące na Okurayamie pozostały na japońskiej ziemi, by tym razem zmierzyć się na skoczni w Zao. W piątkowy poranek czasu środkowoeuropejskiego paniom przyszło rywalizować na Yamagacie. Punkt konstrukcyjny tego obiektu usytuowany jest na 95 metrze. Wielkość skoczni (HS) wynosi z kolei 102 metry.

Historyczny sukces dla Kanady

Najlepszą zawodniczką 12. konkursu indywidualnego 12. edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich pań niespodziewanie została Kanadyjka, Alexandria Loutitt. 19-latka z Calgary prowadziła już po pierwszej serii, w której oddała skok na odległość 98,5 metra. Była to najdłuższa próba w całym konkursie. W drugiej części zmagań skoczyła 3,5 metra bliżej, czym przypieczętowała swój pierwszy pucharowy tryumf w karierze.

Zwycięstwo Loutitt należy uznać za niespodziankę sporego kalibru. Dotąd bowiem żadna z Kanadyjek nie mogła pochwalić się podobnym osiągnięciem. Wcześniej spośród rywalizujących w Pucharze Świata zawodniczek Kraju Klonowego Liścia na pucharowym podium stawała jedynie Taylor Henrich. Urodzona w 1995 roku skoczkini w sezonie 2014/2015 dwukrotnie uplasowała się na trzeciej pozycji. Alekxandria Loutitt zapisała się więc w historii swojego kraju jako pierwsza tryumfatorka zawodów tej rangi.

Moc Austriaczek

Bezpośrednio za Kanadyjką na pucharowym podium uplasowały się dwie Austriaczki, a mianowicie Eva Pinkelnig i Chiara Kreuzer. Straciły one do tryumfatorki odpowiednio 8,5 punktu oraz 11,7 punktu.

Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce sklasyfikowane zostały także: Selina Freitag z Niemiec, Nika Kriznar ze Słowenii, Katharina Althaus (Niemcy), Anna Odine Stroem z Norwegii oraz Japonki - Nozomi Maruyama, Sara Takanashi i Yuka Seto.

W Zao skoczkinie narciarskie zmierzą się jeszcze w zmaganiach duetów (sobota, 14 stycznia, godzina 9:00 czasu środkowoeuropejskiego) oraz w kolejnym konkursie indywidualnym (niedziela, 15 stycznia, godzina 8:00 czasu środkowoeuropejskiego).