Zamknij

Rekordziści PŚ w Zakopanem. Kto radził sobie najlepiej na Wielkiej Krokwi?

17:49, 14.01.2021 Stanisław Zyga
Skomentuj

Przed nami kolejna edycja wielkiego sportowego święta w Zakopanem! Najlepsi skoczkowie świata, jak co roku, będą rywalizowali na Wielkiej Krokwi. Prześledzimy, jak dotychczas radzili sobie pod Tatrami mistrzowie latania. Zobaczymy też, jaki rekord ma szansę pobić w tym roku Kamil Stoch.

fot. Anna Felska

Dotychczas w Zakopanem rozegrano 49 konkursów w ramach Pucharu Świata, a zatem w sobotę czekają nas jubileuszowe zawody numer 50. Na odbyte do tej pory rywalizacje składa się 41 konkursów indywidualnych i 8 drużynówek, które są rozgrywane pod Tatrami od 2013 roku. Jeśli chodzi o zawody zespołowe, to rekord zwycięstw należy do reprezentacji Niemiec, która triumfowała 4 razy. Dwukrotnie zwyciężali Słoweńcy, a po razie Polacy i Norwegowie.

Zdecydowanie bogatsza w konkursy jest historia rywalizacji indywidualnej. Pierwsze zawody odbyły się już w trakcie premierowej edycji Pucharu Świata, w styczniu 1980 roku. Wówczas oba konkursy należały do przedstawicieli gospodarzy - najpierw wygrał Stanisław Bobak, a następnego dnia triumfował Piotr Fijas. Na równie udany weekend PŚ musieliśmy czekać aż do konkursów w 2011 roku, gdzie trzydniowa rywalizacja rozpoczęła się od ostatniego w karierze zwycięstwa Adama Małysza, a zakończyła premierową wygraną Kamila Stocha. Po zawodach w 1980 roku trzeba było czekać aż 10 lat na to, by najlepsi skoczkowie z całego świata znów spotkali się na Wielkiej Krokwi. Potem nastąpiła kolejna przerwa od 1990 do 1996 roku. Od tamtej pory Puchar Świata ominął Zakopane tylko w sezonach 1996/97 i 2000/01. Dziś nie wyobrażamy sobie tego cyklu bez rywalizacji na Wielkiej Krokwi.

Rekordzistami, jeśli chodzi o liczbę zwycięstw w Zakopanem, są dwaj wybitni skoczkowie. Gregor Schlierenzauer i Kamil Stoch, bo o nich mowa, wygrywali po 5 konkursów. Tuż za nimi plasuje się Adam Małysz z 4 wygranymi. Orzeł z Wisły razem z Janne Ahonenem prowadzi za to w klasyfikacji miejsc na podium - obaj stawali na nim po 8 razy. Już w najbliższą niedzielę, znajdujący się w świetnej formie Kamil Stoch, stanie przed szansą na wyprzedzenie Schlierenzauera w liczbie zwycięstw, wygrywając na Wielkiej Krokwi po raz szósty. Byłoby to ponadto 40 zwycięstwo w całej karierze Kamila.

Źródło: Wikipedia

(Stanisław Zyga)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%