Zamknij

Zapowiedź zawodów w narciarstwie alpejskim na półkuli południowej w sezonie 2017/2018

12:58, 25.07.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 12:59, 25.07.2017
Skomentuj

fot. Leonardo Benavente / CC BY NC ND

Do rozpoczęcia Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim pozostało już mniej niż 100 dni. Jednak już niedługo alpejczycy będą mogli wziąć udział w rywalizacji w zawodach niższej rangi na półkuli południowej, bowiem pod koniec lipca zorganizowane zostaną pierwsze zawody w sezonie 2017/2018 w Chile, Południowej Afryce oraz Nowej Zelandii. 

Na kontynencie południowoamerykańskim najważniejsze zawody to Puchar Ameryki Południowej (South American Cup), natomiast na Antypodach jest to Puchar Australii i Nowej Zelandii (Australian New Zealand Cup). Wygrana w klasyfikacji generalnej tych pucharów kontynentalnych, jak również zwycięstwo w klasyfikacjach poszczególnych konkurencji to dla zawodników duża korzyść. Daje to bowiem osobistą klasyfikację do zawodów Pucharu Świata. Triumfatorzy klasyfikacji generalnej otrzymują kwalifikację do wszystkich zmagań w PŚ, natomiast zwycięzcy klasyfikacji konkurencji są zakwalifikowani do zawodów w danej konkurencji, której klasyfikację wygrali. Dodatkowym wymogiem jest znalezienie się wśród 350 najwyżej sklasyfikowanych na liście FIS. Poza Pucharem Ameryki Południowej i Pucharem Australii i Nowej Zelandii odbędzie się również wiele innych zawodów, m.in. zawody FIS czy krajowe mistrzostwa.

Najbliższe zawody FIS w narciarstwie alpejskim odbędą się w chilijskim El Colorado w dniach 27-28 lipca. Będą to zmagania w slalomie i slalomie gigancie kobiet i mężczyzn. Również pod koniec lipca - 28. dnia tego miesiąca - rozpocznie się rywalizacja w RPA w jedynym ośrodku narciarskim w tym kraju - Tiffindell. W najbliższą niedzielę (30 lipca) narciarze zainaugurują także sezon w Nowej Zelandii zawodami w Cadronie.

Jeśli chodzi o puchary kontynentalne, dużo bogatszy jest kalendarz Pucharu Ameryki Południowej. Co ważne, w Ameryce Południowej będzie można ścigać się także w zjeździe, a zawodów w tej konkurencji nie przeprowadza się w Australii i Nowej Zelandii. South American Cup rozpocznie się od slalomu giganta 3 sierpnia w Chapelco w Argentynie, a zakończy zawodami w supergigancie 22 września w El Colorado. W poprzednim roku w tym pucharze triumfowali:

  • klasyfikacja generalna: Josef Ferstl i Ester Ledecka
  • zjazd: Thomas Dressen i Noelle Barahona
  • supergigant: Josef Ferstl i Ester Ledecka
  • slalom gigant: Sebastiano Gastaldi i Nicol Gastaldi
  • slalom: Sebastiano Gastaldi i Francesca Baruzzi Farriol
  • kombinacja: Martin Cater i Ester Ledecka

Puchar Australii i Nowej Zelandii ograniczony jest do trzech ośrodków. Zmagania rozpoczną się 21 sierpnia w Australii w kurorcie Thredbo. Tam zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować w slalomie gigancie i slalomie. Później walka o punkty w tych samych konkurencjach odbędzie się w Coronet Peak w Nowej Zelandii. Na koniec przeprowadzone zostaną zmagania w supergigancie w Mt Hutt. Ostatnie zawody zaplanowano na 6 września. Zwycięzcy klasyfikacji z poprzedniego roku to;

  • klasyfikacja generalna: Willis Feasey i Greta Small
  • supergigant: Mark Gehrig, Willis Feasey (ex aequo) i Piera Hudson
  • slalom gigant: Andreas Zampa i Julia Mutschlechner
  • slalom: Roby Kelley i Rikke Gasmann-Brott

Kalendarz Pucharu Ameryki Południowej

Kalendarz Pucharu Australii i Nowej Zelandii

Kalendarz zawodów na półkuli południowej w sezonie 2017/2018

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%