Zamknij

PŚ w Gallivare. Wyczekiwane zwycięstwo Szwedek, znakomita walka

21:59, 03.12.2023 Seweryn Czernek Aktualizacja: 22:00, 03.12.2023
Skomentuj Screen – Eurosport Screen – Eurosport

W niedzielnej sztafecie kobiet w Gallivare najlepsza okazały się Szwedki, dla których jest to pierwsze zwycięstwo w tej konkurencji od 14 lat. Drugie miejsce zajęły Niemki, a podium uzupełniły Amerykanki, które prowadziły po dwóch pierwszych zmianach. Sztafeta FIS 1 z Izabelą Marcisz zajęła 6. pozycję. 

Pokaz mocy Amerykanek na dwóch pierwszych zmianach

Na starcie sztafety 4×7.5 kilometrów stanęło łącznie dziewięć drużyn. Na wystawienie dwóch ekip zdecydowali się Szwedzi oraz Niemcy, a szansę na rywalizację z najlepszymi otrzymała również Izabela Marcisz. Polka pobiegła w sztafecie międzynarodowej o nazwie FIS 1, w której oprócz niej znalazły się trzy reprezentantki Włoch.

Od początku rywalizacji mocne tempo narzuciła Amerykanka Jessie Diggins, która szybko rozciągnęła stawkę. W ślad za nią zdołały podążyć jedynie Norweżka Heidi Weng i Szwedka Moa Lundgren. Trzyosobowa czołówka uciekła rywalko, co już w tym momencie mogło rozstrzygnąć kwestię podium tego biegu. Pod koniec tej zmiany na atak zdecydowała się Weng, która dobiegła do strefy zmian tuż przed Diggins. 

Na drugim odcinku rywalki odstawiła Amerykanka Rosie Brennan, która z każdym kilometrem powiększała przewagę nad rywalkami. Jej tempa nie wytrzymała Norweżka Margrethe Bergane, którą szybko wyprzedziła Szwedka Emma Ribom. Brennan biegła znakomicie, a za jej plecami zaczęła nawiązywać się interesująca walka. Na trzecie miejsce awansowała Niemka Katharina Hennig, która za wszelką cenę chciała jeszcze przegonić Szwedkę Ribom. Sztuka ta jej się udała i pierwsza sztafeta Niemiec dobiegła do strefy zmian na drugiej pozycji, 0.1 sekundy przed Ribom i 19 sekund za Brennan. 

Świetna pogoń Andersson, walka do samego końca

Pierwszy odcinek stylem dowolnym na prowadzeniu rozpoczęła więc Amerykanka Sophia Laukli. W ślad za nią podążyły Szwedka Ebba Andersson i Niemka Pia Fink, które od razu zaczęły odrabiać stratę do liderki. Po pierwszej części tej zmiany przewaga Laukli zmalała do 8 sekund, a chwilę później Andersson odłączyła się od Fink i ruszyła w samotną pogoń za prowadzącą. Zakończyła ją sukcesem, choć Amerykanka dotrzymywała jej kroku i nie dała się zgubić. Na ostatnią zmianę Szwedki ruszyły z ponad 4-sekundową przewagą nad Amerykankami, a Niemki traciły na tym etapie już 20 sekund.

Decydującą rundę bez żadnej presji przebiegła Szwedka Moa Ilar, a za jej plecami Niemka Victoria Carl ruszyła w pogoń za Amerykanką Julią Kern. Po pierwszej części tego odcinka Carl znajdowała się już na drugim miejscu, ale Kern utrzymywała jej tempo. Dopiero na końcowych fragmentach Niemka uciekła rywalce i w tym momencie poznaliśmy podział miejsc na podium. Z pierwszego zwycięstwa w sztafecie w Pucharze Świata od 2009 roku cieszyły się Szwedki, a podium uzupełniły Niemki i Amerykanki. Sztafeta FIS 1, w której na ostatniej zmianie pobiegła Izabela Marcisz, zajęła 6. lokatę. 

WYNIKI

Źródło: Informacja własna

(Seweryn Czernek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%