Zamknij

Gwiazdy uderzają w Norweski Związek Narciarski. Droga do porozumienia wciąż daleka

16:49, 21.09.2023 Maciej Tryboń Aktualizacja: 16:49, 21.09.2023
Skomentuj

Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem alpejskiego Pucharu Świata, wciąż nie ma porozumienia pomiędzy Norweskim Związkiem Narciarskim a między innymi Lucasem Braathenem, Aleksandrem Aamodtem Kilde i Johannesem Hoesflotem Klaebo. Jak donosi Verdens Gang, który dotarł do listu wysłanego przez prawnika sportowców do związku, droga do porozumienia jest obecnie bardzo daleka. Konflikt dotyczy praw do wizerunku sportowców.

fot. M. Rudzińska

Już 28 października w austriackim Solden rozpocznie się Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. 24 listopada rywalizację rozpoczną za to biegacze narciarscy. Mimo to trzech sportowców wciąż nie doszło do porozumienia z Norweskim Związkiem Narciarskim.  Z listu prawnika zawodników do federacji, do którego portal vg.no uzyskał dostęp, wynika, że konflikt z krajową federacją przybiera na sile.

- W imieniu zawodników narciarstwa alpejskiego i Johannesa Hoesflota Klaebo niniejszym informuję, że ci sportowcy nie podpiszą żadnej umowy z reprezentacją narodową - można przeczytać w piśmie.

Przedłużający się konflikt

Konflikt między Norwegami a tamtejszym związkiem narciarskim dotyczy tego kto jest właścicielem praw do wizerunku sportowców. Pomiędzy prawnikiem sportowców a zarządem federacji, według pisma, miało się odbyć spotkanie. Jednak raport przesłany ze związku narciarskiego do kancelarii miał diametralnie się różnić od ustaleń, które zostały poczynione w trakcie negocjacji.

- Pojawiające się "porozumienie" stoi w całkowitej sprzeczności z tym, co strony ustaliły i zawarły na spotkaniu 8 września  - twierdzi prawnik.

Portal VG skontaktował się w tej sprawie z szefową Norweskiej Federacji Narciarskiej.

- Pracujemy nad znalezieniem rozwiązań i bardzo wierzymy, że uda nam się to osiągnąć przed rozpoczęciem sezonu. Zarząd Narciarstwa zajmie się tą sprawą tak szybko, jak to możliwe - powiedziała Tove Moe Dyrhaug.

Trudna sytuacja gwiazdy

Jednym ze skonfliktowanych sportowców jest też gwiazda norweskich biegów narciarskich Johannes Hoesflot Klaebo. Utytułowany biegacz ogłosił w kwietniu, że opuści kadrę Norwegii. Zawodnik sam przygotowuje się do kolejnego sezonu. 

- Wraz z moim odejściem związek ma możliwość obniżenia kosztów, dzięki czemu będzie mógł wydać pieniądze na innych biegaczy. Zgadza się. Nie będą musieli płacić za moje przygotowania. Mam kilku kolegów, którzy moim zdaniem zostali niesprawiedliwie potraktowani w procesie selekcji. Pozostanę ze wszystkimi reprezentantami w bliskim kontakcie, choć sam będę już poza drużyną narodową - mówił Klaebo

W związku z tym norweski mistrz, aby startować w nowym sezonie Pucharu Świata, musi podpisać "umowę reprezentacyjną" z Norweskim Związkiem Narciarskim. Jeśli do tego nie dojdzie pojawi się możliwość, że najlepszego biegacza ostatnich lat nie zobaczymy na starcie zawodów najwyższej rangi. Strony mają jednak jeszcze trochę czasu by dojść do porozumienia i podpisać umowę.

Źródło: vg.no, nrk.no

(Maciej Tryboń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%