Zamknij

Alpejski PŚ w Levi: Zwycięstwo Shiffrin, Vlhova bez punktu

14:17, 23.11.2019 Marek Cielec Aktualizacja: 14:30, 23.11.2019
Skomentuj

fot. Andrea Miola ©

Mikaela Shiffrin rozpoczęła od 100 punktów swoją drogę po kolejną małą kryształową kulę z slalom. Amerykanka wygrała dziś slalom w Levi, pierwszy slalom Pucharu Świata 2019/2020. Jej największa rywalka z poprzedniego sezonu - Petra Vlhova, która prowadziła na półmetku - nie ukończyła drugiego przejazdu. Na podium stanęły też Wendy Holdener i Katharina Truppe.

W pierwszym przejeździe slalomu z numerem 1 zaprezentowała się Mikaela Shiffrin. Czysty i spokojny przejazd dał jej dużą przewagę nad większością zawodniczek, ale trafiła jej się jedna rywalka, która znalazła na nią sposób. Była to Petra Vlhova, która na górnym odcinku nieco traciła do Amerykanki, ale odrobiła strany w drugiej części trasy i wyszła na prowadzenie (z przewagą 0,13 sek.), które utrzymała do końca tej części zawodów. Na trzecim miejscu plasowała się Katharina Truppe, której strata do Vlhovej wynosiła już prawie jedną sekundę (+0,99 sek.). Wszystko wskazywało więc na to, że kwestia zwycięstwa znów rozstrzygnie się między Vlhovą a Shiffrin, podobnie jak w poprzednim sezonie. Na pozycji czwartej plasowała się Anna Swenn-Larsson (+1,31 sek.), a na piątej Nina Haver-Loseth (+1,46 sek.). Szósta była Wendy Holdener, która jeszcze niedawno miała problem ze złamanym łokciem. Szwajcarka jako jedyna była szybsza od Shiffrin na dwóch pierwszych fragmentach trasy, jednak później popełniła kilka błędów, które kosztowały ją sporo cennego czasu, ostatecznie zakończyła przejazd z czasem gorszym o 1,55 sek. gorszym od Petry Vlhovej. Za Holdener sklasyfikowane były dwie Austriaczki, Katharina Huber (+1,65 sek.) i Katharina Liensberger (+1,69 sek.). Pozostałe zawodniczki miały już ponad dwie sekundy straty. W czołowej dziesiątce zmieściły się także Michelle Gisin (+2,01 sek.) i dość nieoczekiwanie Czeszka Martina Dubovska (+2,11 sek.), która startowała z numerem 56. Trasa Levi Black wyglądała bardzo dobrze aż do końca i kilku zawodniczkom z dalszymi numerami udało się osiągnąć bardzo dobre wyniki. Jedyną zawodniczką, która po raz pierwszy w karierze awansowała do drugiego przejazdu, była Włoszka Martina Peterlini (21. miejsce), która nie ukrywała wielkiej radości po przekroczeniu linii mety. Radość miejscowym kibicom sprawiła reprezentantka gospodarzy - Nella Korpio (26. miejsce), która jest pierwszą Finką od czasu zakończenia kariery przez Tanję Poutiainen, z awansem do drugiego przejazdu slalomu w Levi. Po raz ostatni Finowie mogli oglądać swoją przedstawicielkę w drugim przejeździe w Levi w 2013 roku. Niestety w Levi zabrakło reprezentantki Polski.

W drugim przejeździe Mikaela Shiffrin postawiła Petrze Vlhovej poprzeczkę bardzo wysoko, wykonując kolejny solidny przejazd bez większych błędów. Vlhova również zaczęła dobrze, ale dojechała jedynie do pierwszego punktu pomiaru czasu, na którym dołożyła Shiffrin 0,01 sek., lecz później popełniła poważny błąd zaliczając upadek i nie dojeżdżając do mety. Tym samym Mikaela Shiffrin sięgnęła po 41. zwycięstwo w slalomie. O wiele lepszy drugi przejazd niż pierwszy miała Wendy Holdener, która była gorsza tylko od Shiffrin (+1,78 sek.). Szwajcarka po raz 23. stanęła na drugim stopniu podium za slalom, wciąż bez zwycięstwa. Potknięcie Petry Vlhovej wykorzystała Katharina Truppe (+1,94 sek), która przegrywając z Holdener mogła obawiać się o miejsce na podium, ale ostatecznie po raz pierwszy w karierze zameldowała się w czołowej trójce. Czwarte miejsce zajęła Anna Swenn-Larsson (+2,41 sek.), piąte Nina Haver-Loseth (+2,51 sek.), a szóste Michelle Gisin (+3,17 sek.). Wynik Haver-Loseth i Gisin zasługuje na tym większe uznanie, że obie panie sezon 2018/2019 zakończyły przedwcześnie z powodu kontuzji. Pozycjami, w porównaniu do pierwszego przejazdu, zamieniły się Katharina Liensberger (skończyła na siódmym miejscu) i Katharina Huber (sklasyfikowana na miejscu ósmym). Na dziewiątej lokacie znalazła się Martina Dubovska, dla której to najlepszy rezultat w karierze, a na dziesiątej Lena Duerr. Poza Petrą Vlhovą, drugiego przejazdu nie ukończyła także Asa Ando.

Wyniki 1. przejazdu

Wyniki 2. przejazdu

Źródło: własne

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Puchar Świata wPuchar Świata w

0 0

[…] slalom […] 19:42, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%