Zamknij

Kalendarze 2019/20 w kombinacji norweskiej zatwierdzone

17:08, 03.06.2019 Jarosław Gracka
Skomentuj

Podczas kongresu FIS w chorwackim Cavtat zostały zatwierdzone pełne kalendarze na sezon 2019/20 oraz prowizoryczne na sezon 2020/21, kiedy to nastąpi historyczny debiut Pucharu Świata kobiet w tej dyscyplinie.

Lato 2019

Kobiety w sezonie 2020/21 zadebiutują w Pucharze Świata, ale - jak informowaliśmy już wcześniej - już w najbliższych miesiącach zadebiutują w Letnim Grand Prix. 24 sierpnia w Oberwiesenthal odbędzie się konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej, dzień później indywidualne zawody na tej samej skoczni (z tym, że panie pobiegną na 4,5 km, panowie na 10 km). 28 sierpnia w Klingenthal panowie pobiegną w biegu masowym po czym skoczą na skoczni dużej, zaś panie w indywidualnym Gundersenie (skocznia normalna + bieg na 5 km). Przełom sierpnia i września to weekend w Oberhofie, gdzie panowie (skocznia duża i bieg na 10 km) i panie (skocznia normalna i bieg na 5 km) będą rywalizować w dwóch zawodach metodą Gundersena. Panie zakończą na tym rywalizację, zaś panowie 4 września będą skakać i biegać w austriackim Tschagguns (Gundersen skocznia normalna i bieg na 10 km), a w weekend 7 i 8 września w Planicy (dwa Gunderseny: skocznia duża i bieg na 10 km).

kalendarz na LGP 2019

Zima 2019/20

Puchar Świata rozpocznie się podobnie jak w minionym sezonie od mini-touru na skoczni i trasie w Ruce (od 29 listopada do 1 grudnia), następny weekend kombinatorzy spędzą w Lillehammer, zaś przed świętami 21 i 22 grudnia w Ramsau. W Lillehammer pierwszy konkurs będzie rywalizacją drużynową. Indywidualnie zawody będą odbywały się metodą Gundersena na 10 km (z tym, że pierwszy bieg w Ruce będzie na 5 km) - w tym sezonie w PŚ niestety nie przewidziano biegów masowych.

II period rozpocznie się w 10-12 stycznia 2020 w Val di Fiemme (2 x indywidualny Gundersen i 1 x sprint drużynowy), później 25 i 26 stycznia zawita do Oberstdorfu (drużyn i indywidualny Gundersen), a zwieńczony zostanie już tradycyjnym Nordic Combined Triple w Seefeld, który odbędzie się na przełomie stycznia i lutego. Ta rywalizacja jednak uległa pewnej zmianie. Co prawda znów biegi będą kolejno na 5, 10 i 15 km, z tym że finałowe zawody 2 lutego nie będą się składały z dwóch skoków, tylko z jednego (szkoda, to była dość ciekawa odmiana), zaś wystąpi w nich nie 30, a 40 najlepszych zawodników.

III period to dwa weekendy z indywidualnym Gundersenem: 8 i 9 lutego w estońskim Otepää, zaś dwa tygodnie później w Trondheim. Ostatni, IV period to zawody w sprincie drużynowym 29 lutego w Lahti i dzień później indywidualny Gundersen tamże, jedne zawody w Lahti 7 marca (indywidualny Gundersen) i finał w Schonach 14 i 15 marca - w ten drugi dzień zostanie rozegrany bieg na 15 km.

kalendarz na PŚ 2019/20

Zatwierdzono też kalendarz na Puchar Kontynentalny kobiet i mężczyzn. W nim znalazło się miejsce na konkurs drużyn mieszanych w Eisenerz, a także dla nieco bardziej odległych wyjazdów do Niżnego Tagiłu i Park City. Warto dodać też, iż na kongresie zatwierdzono też konkurs drużyn mieszanych podczas MŚJ w Oberwiesenthal (28 luty - 8 marzec 2020). W ogóle tego typu rywalizacja wydaje się być przyszłością tej dyscypliny, zaś FIS będzie na nią stawiał.

kalendarz PK 2019/20

Puchar Świata 2020/21

Zacznijmy od pań, dla których to będzie wielki debiut - odbędą się zawody w czterech miejscach - siedem konkursów indywidualnych i jedna drużyna mieszana. Na pewno zawitają do Lillehammer, Otepää i Schonach. Czwartego miejsca jeszcze nie ustalono. Będą miały też swój debiut na MŚ w narciarstwie alpejskim w Oberstdorfie.

prowizoryczny kalendarz kobiet 2020/21

Prowizoryczny kalendarz panów wygląda dużo ciekawiej niż ten na sezon przyszły. Znalazło się w nim miejsce dla Chaux-Neuve po latach przerwy, a także dla Hakuby i - po raz pierwszy - Pekinu w przedolimpijskiej próbie. Nie ma jeszcze szczegółowej rozpiski dystansów ani informacji, czy będą jakieś biegi masowe, czy FIS zgodnie ze swoim zwyczajem będzie unikało udziwnień.

źródło: fis-ski.com

(Jarosław Gracka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%