Oberhof 2023 – Jutro sprint pań, Polki walczą o dobry rezultat (lista startowa)

© Stancik/IBU

Jutro pierwsza konkurencja indywidualna MŚ w biathlonie w Oberhofie. Na starcie stanie 96 pań. Wśród nich nie braknie Polek. Na starcie zameldują się cztery nasze zawodniczki – Kamila Żuk, Joanna Jakieła, Natalia Sidorowicz i Anna Mąka.

© Stancik/IBU

Kiedy spodziewać się faworytek

Liderka tej konkurencji w PŚ – Niemka Denise Herrmann-Wick – startuje z nr 24. Wcześniej z nr 11 zobaczymy Niemkę Julię Simon – prowadzącą w PŚ. Nr 8 ma wiceliderka sprintu Elvira Oeberg. Znana i lubiana Włoszka Dorothea Wierer – trzecia w sprincie Dorothea Wierer. Mistrzyni olimpijska – Marthe Olsbu Roeiseland – ma nr 30. Nie zobaczymy niestety obrończyni tytułu MŚ – Norweżki Tiril Eckhoff – która ma poważne problemy zdrowotne.

Kiedy zobaczymy Polki

Polki do faworytek nie należą, ale na pewno będą chciały powalczyć o dobry wynik. Przypomnijmy, że zajęcie miejsca w pierwszej “60” daje prawo startu w biegu pościgowym. Kamila Żuk wystartuje z nr 4, Joanna Jakieła – z 46, Natalia Sidorowicz z 83, a Anna Mąka z nr 88.

Trochę historii

Sprint kobiet zadebiutował na MŚ w 1984 w Chamonix. Pierwszą mistrzynią świata została reprezentantka ZSRS Wenera Czernyszowa. Żadna zawodniczka nie ma w dorobku trzech tytułów mistrzyni. Po dwa złota w dorobku mają wspomniana Tiril Eckhoff, a także Rosjanka Olga Romasko, Niemka Magdalena Neuner, Norweżka Liv Grete Poirée (Skelbreid), Niemka Kati Wilhelm i Norweżka Anne Elvebakk. Jest też Polki akcent – w 2015 w Kontiolahti wicemistrzynią w sprincie została Weronika Nowakowska.

lista startowa

źródło: artykuł własny