MŚ w Oberstdorfie 2021. Skinder i Marcisz po sprincie drużynowym: “Na trzeciej zmianie nie zadziałało”

fot. M. Rudzińska

Polski duet, Monika Skinder i Izabela Marcisz, nie zdołał awansować do finału sprintu drużynowego w Oberstdorfie. Mimo to zawodniczki czekają na kolejne starty i liczą na poprawę dyspozycji do biegu sztafetowego. – Cieszę się, że dobiegłam – mówiła Skinder, która w swojej dyspozycji upatruje powodu słabszego występu.

fot. M. Rudzińska

Polki zaczęły dobrze eliminacyjny bieg, jednak po trzeciej zmianie zakończyły go na ósmej pozycji ze stratą 36,24 sekundy do pierwszych Szwedek. – Na trzeciej zmianie coś się zadziało, ale walczyłyśmy, żeby ten wynik był jak najlepszy – mówiła po zakończonej rywalizacji biegnąca na pierwszej zmianie Izabela Marcisz. – Ta trzecia zmiana u Izy była jeszcze bardzo dobra i przekazała mi pałeczkę na dobrej pozycji – komentowała Monika Skinder, która winy słabszego startu upatruje po swojej stronie. – Cieszę się, że dobiegłam, bo już na zjeździe było mi bardzo ciężko nawet utrzymać równowagę. Ciężki dzień dla mnie, nie najlepsza dyspozycja – powiedziała po biegu.

Dla polskich biegaczek imprezą sezonu był start w Mistrzostwach Świata Juniorów rozgrywanych na początku lutego w Vuokatti. Impreza zakończyła się zaledwie dwa tygodnie temu, a startujący w niej zawodnicy mieli nieco ponad tydzień przerwy przed startem czempionatu w Oberstdorfie. – Dwa lata temu w Seefeld tez byłyśmy po głównej imprezie w Lahti, ale wtedy miałyśmy więcej czasu i ten okres przygotowawczy do mistrzostw w Seefeld – mówiła Marcisz, dla której trwający seniorski czempionat jest drugim w karierze. – Próbowałam jeszcze trochę odbudować formę, ale najważniejszą imprezę sezonu miałam w Vuokatti – komentowała 20-latka. Biegaczka planuje jeszcze w tym sezonie start w kończących Puchar Świata zawodach w Engadynie.

Podobne odczucia ma Monika Skinder. 19-latka uważa jednak, że najtrudniejszy moment miał u niej miejsce w środku sezonu. Teraz stara się podtrzymywać dobrą dyspozycję, która była najlepsza podczas juniorskiej imprezy w Vuokatti. – Dzisiaj może i nie był najlepszy bieg, ale myślę, że coś jeszcze wyciągnę z siebie na tę sztafetę – komentowała Skinder. Dla 19-latki mają to być ostatnie międzynarodowe starty sezonu – razem z trenerem podjęli decyzję, że biegaczka nie będzie startowała w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych w Szwajcarii. – Nie ma tam nawet sprintów, a dla mnie wejście do pierwszej trzydziestki w dystansie jest trochę poza zasięgiem – powiedziała.

Przed Polkami jeszcze jeden start drużynowy – sztafeta, która jest zaplanowana na 4 marca. – Wydaje mi się, że będziemy najmłodszą startującą sztafetą – mówiła Marcisz. – Poziomy w naszej sztafecie są bardzo różne. Będziemy walczyć o to, żeby jak najmniej stracić – komentowała. Wczoraj 20-latka startowała w skiathlonie, w którym zajęła czterdzieste miejsce. Jak sama mówi, sobotni start puściła w niepamięć, wcześniej wyciągając z niego wnioski. Przed mistrzynią świata do lat 23 jeszcze start w biegu na 10 kilometrów – dystansie, na którym w Vuokatti zdobyła złoto. – Dziesiątkę będą biegła z nowymi myślami , ze świeżą głową, nie będę się martwiła skiathlonem – komentowała Izabela Marcisz.

Polska drużyna należy do najmłodszych w stawce, jednak Marcisz nie martwią słabsze wyniki osiągane w seniorskich startach. – W grupie seniorek musimy jeszcze naprawdę popracować, ale mamy na to czas – mówiła. – Widać, że każdego roku robimy postęp i teraz tego nie zmarnować, żebyśmy mogły po prostu spokojnie trenować i dbać o to, żeby to cały czas sukcesywnie szło do przodu – komentowała biegaczka.

Choć dla biegnącej na pierwszej zmianie Marcisz nie był to debiut na mistrzostwach, przed startem w sprincie drużynowej u biegaczki pojawił się stres. – Przed biegiem zapytała, ile kółek biegniemy – mówiła Monika Skinder o odczuciach koleżanki z drużyny. – Dobrze było się we dwie przygotowywać do tego startu – zakończyła 19-latka.

Z Oberstdorfu dla Sportsinwinter.pl, Mateusz Król

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej