MŚ w lotach - Planica 2020. Granerud i Hayboeck najlepsi na treningach, Polacy w czołówce

14:21, 10.12.2020 Aleksandra Kuzioła Aktualizacja: 15:36, 10.12.2020

Zwycięzcami rozpoczynających Mistrzostwa Świata w lotach treningów zostali lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud oraz powracający do rywalizacji Michael Hayboeck. Dwukrotnie drugie miejsce zajął Markus Eisenbichler. W czołówce nie zabrakło też reprezentantów Polski.

Zwycięzca obu konkursów z zeszłego weekendu udowodnił, że będzie liczyć się również w słoweńskim czempionacie. Granerud po skoku na 231,5 metra wyprzedził o 1,5 punktu wicelidera Pucharu Świata Markusa Eisenbichlera (232 m). Za czołową dwójką uplasowali się Michael Hayboeck (234 m) i Stefan Kraft (239 m), którzy powracają do rywalizacji po dwutygodniowej absencji. Na piątym miejscu uplasował się zdobywca złota sprzed dwóch lat - Daniel Andre Tande (232 m), a na szóstym wicemistrz z tegoż czempionatu - Kamil Stoch (229,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Dawid Kubacki (212 m).

W pierwszym treningu swoje nowe rekordy życiowe ustanowili między innymi Ilya Mankow (194 m), Timon-Pascal Kahofer (192 m) czy Giovanni Bresadola (195 m). Na starcie zabrakło reprezentantów Szwajcarii - Dominica Petera i Gregora Deschwandena.

W drugim treningu najlepszy wynik uzyskał Michael Hayboeck (241 m), który jako jedyny wylądował za rozmiarem skoczni. Ponownie drugą pozycję zajął Eisenbichler (236 m). Dwie lokaty wyżej niż poprzednio uplasował się Daniel Andre Tande (234 m). Miejsca za czołową trójką zajęli Polacy - Piotr Żyła (228 m) oraz Kamil Stoch (232,5 m). Tuż za nimi trening zakończył zwycięzca pierwszej rundy. Granerud oddał skok na odległość 223 metrów. Tym razem na belce nie zobaczyliśmy również Stefana Krafta.

Po drugim treningu jasnym stał się skład Polaków na kwalifikacje - przystąpią do nich Stoch (6. i 5. miejsce), Żyła (14. i 5. miejsce), Kubacki (10. i 27. miejsce) oraz Stękała (22. i 13. miejsce).

Początek rundy kwalifikacyjnej zaplanowano na godzinę 16:00.