MŚ w lotach 2020. Wszystkie czempionaty w Planicy. Kto sięgał tam po złoto?

fot. M. Król

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Lotach w Planicy będą już siódmą rozgrywaną tam edycją czempionatu. Kto w minionych latach latał prezentował najlepszą dyspozycję podczas mistrzostw na dawnej Velikance?

fot. M. Król

Planica była gospodarzem pierwszych w historii Mistrzostw Świata w lotach. W 1972 roku we wchodzącej wówczas w skład Jugosławii miejscowości triumfował reprezentant Szwajcarii Walter Steiner. Podium uzupełnili Heinz Wosipiwo i Jiří Raška. Punkt konstrukcyjny skoczni był wtedy usytuowany na 165 metrze. Po raz kolejny Planica ugościła światową czołówkę siedem lat później. W 1979 roku po złoto sięgnął Austriak Armin Kogler, dla którego był to pierwszy triumf w konkursie tak wysokiej rangi. Srebrny krążek powędrował do Axela Zitzmanna, a brązowy do Piotra Fijasa, który był pierwszym w historii Polakiem na podium tego czempionatu. Skoczkowie rywalizowali wówczas na zmodernizowanym obiekcie, którego punkt K wynosił 185 metrów.

Kolejne Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich na Velikance odbyły się w roku 1985. Po tytuł mistrza sięgnął wówczas zdobywca brązu sprzed dwóch lat – Matti Nykänen. Pozostałe krążki trafiły do Jensa Weißfloga oraz Pavla Ploca. Dla Czecha także był to drugi medal tej imprezy w karierze (poprzednio srebro w 1983). W 1994 czempionat ponownie odbył się w Planicy, na ponownie zmodernizowanym obiekcie. Złoto wywalczył wówczas reprezentant Czech Jaroslav Sakala, a srebro Norweg Espen Bredesen. Podobnie, jak dwa lata wcześniej, brązowy medal zdobył Roberto Cecon.

W 2004 roku po raz pierwszy w historii czempionatu skoczkowie rywalizowali również w konkursie drużynowym. Najlepszą reprezentacją okazali się Norwegowie, których przewaga nad drugimi Finami wyniosła niespełna osiem punktów. Brąz wywalczyli natomiast Austriacy. Indywidualny medal powędrował do jednego z reprezentantów Norwegii – Roara Ljøkelsøya. Dwa pozostałe krążki wywalczyli fińscy skoczkowie – Janne Ahonen i Tami Kiuru.

Ostatni raz Planica gościła MŚ w lotach dziesięć lat temu. Wówczas po złoto sięgnął najlepszy skoczek całego sezonu – Simon Ammann (zdobył wtedy dwa tytuły mistrza olimpijskiego i Kryształową Kulę). Drugie miejsce zajął najlepszy dwa lata wcześniej Gregor Schlierenzauer, a trzecie Anders Jacobsen. Drużynowo najlepszy wynik osiągnęli faworyci – Austriacy, którzy wyprzedzili Norwegów i Finów. Była to jedyna edycja rozegrana na skoczni o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 215 metrze.

Jakich rozstrzygnięć doczekamy się w tym roku? Kto okaże się najlepszy i tym samym zapisze się na kartach historii czempionatów w Planicy? Dowiemy się już za nieco ponad tydzień.

Źródło: fis-ski.com, skisprungschanzen.com