MŚ w biathlonie - Pokljuka 2021. Tiril Eckhoff mistrzynią świata w sprincie. Kamila Żuk najlepszą z Polek

15:49, 13.02.2021 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 16:10, 13.02.2021

Norweżka Tiril Eckhoff została mistrzynią świata w pierwszej indywidualnej konkurencji w Pokljuce. Norweżka podczas sprintu spisała się rewelacyjnie i na trasie, i na strzelnicy. Po srebro sięgnęła Francuzka Anais Chevalier-Bouchet, a brąz sensacyjnie Białorusinka Hanna Sola. Dwie Polki uplasowały się w czołowej trzydziestce.

Tiril Eckhoff w tym sezonie weszła w mistrzostwa świata zupełnie inaczej niż poprzednim. 30-letnia Norweżka w sprincie spisała się kapitalnie. Na trasie jak zwykle była bardzo szybka, a na strzelnicy okazała się bezbłędna. Szczególnie imponująco Tiril zaprezentowała się w stójce. Strzelała bardzo rozsądnie i to m.in. dało jej tytuł mistrzyni globu. Eckhoff została także nową liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Na trasie najszybsza dziś była Anais Chevalier-Bouchet. Francuzka wywalczyła srebrny medal, mimo jednej karnej rundy. Ostatecznie straciła do triumfatorki 12 s. Dużą niespodzianką okazała się postawa Hanny Soli. Zawodniczka z Białorusi w tym sezonie prezentuje wysoki poziom biegu, ale na strzelnicy zwykle zawodzi. Dzisiaj jednak ani razu się nie pomyliła i do Eckhoff straciła tylko 14,4 sekundy. 7,9 s do pozycji medalowej zabrakło z kolei czwartej Denise Herrmann. Niemka, tak jak Francuzka, musiała biegać dodatkowe 150 metrów. Piątkę zamknęła bezbłędna Włoszka Lisa Vitozzi (+37,7).

Szóste miejsce zajęła dotychczasowa liderka Pucharu Świata Marte Olsbu Roiseland. Norweska biathlonistka świetnie pobiegła, ale na strzelnicy dwukrotnie się myliła. W czołowej dziesiątce biegu sprinterskiego w Pokljuce uplasowały się również odpowiednio siódma Lena Haecki (1 karna runda), ósma Franziska Preuss (1), dziewiąta Lisa Theresa Hauser (2) i dziesiąta Hanna Oeberg (1).

W jutrzejszym biegu pościgowym zobaczymy dwie reprezentantki Polski. Kamila Żuk z dwa pudłami zajęła dziś 29. miejsce. Lokatę niżej uplasowała się Monika Hojnisz-Starega. Poza sześćdziesiątką znalazły się Joanna Jakieła (66., 3 karne rundy) oraz Kinga Zbylut (69.,3).