MŚ w biathlonie – Oberhof 2023. Czas na pierwszą konkurencję. W jakim składzie Polacy? (lista startowa)

fot. PZBiath

Koniec odliczania. Już w środę startują biathlonowe mistrzostwa globu w Oberhofie. W pierwszej konkurencji – sztafecie mieszanej – zobaczymy aż 26 zespołów. Wśród nich są oczywiście Polacy. Nasz skład nie jest jednak oczywisty. 

fot. PZBiath

Biathloniści na start!

Przed nami najważniejsza impreza sezonu dla biathlonistów – mistrzostwa świata w Oberhofie. Czempionat powraca po roku przerwy na igrzyska olimpijskie. Wszystko rozpocznie się od rywalizacji w sztafecie mieszanej. Mistrzowskiego tytułu bronią Norwegowie. Po srebro w Pokljuce sięgnęli Austriacy, a brąz Szwedzi. Zdecydowanymi faworytami na niemieckich trasach znów będą zawodnicy z kraju wikingów. 

Względem poprzednich mistrzostw Norwegowie dokonali tylko jednej zmianie w składzie. Nieobecną podczas całej zimy Tiril Eckhoff zastąpi jej przyjaciółka – Ingrid Landmark Tandrevold, która otworzy sztafetę mix. W tym roku bowiem najpierw startują panie, potem panowie. Po Ingrid na trasie zobaczymy kolejno Marte Olsbu Roiseland, Sturlę Laegreida oraz Johannesa Boe.

Najgroźniejszymi rywalami Norwegów wydają się być Francuzi, którzy wystąpią w składzie: Julia Simon, Anais Chevalier-Bouchet, Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet. Zagadką było, kto wystąpi wśród pań obok Julii. Zdecydowano się postawić przede wszystkim na doświadczenie. Radość gospodarzom spróbują sprawdzić Niemcy: Vanessa Voigt, Denise Herrmann-Wick, Roman Rees, Benedikt Doll. U Szwedów zobaczymy zaś żelazny skład od ubiegłej zimy – siostry Oeberg, Martin Ponsiluoma oraz Sebastian Samuelsson.

Polacy w TOP10?

Na uwagę zasługują Włosi – świetne Lisa Vitozzi i Dorothea Wierer oraz utalentowani Didier Bionaz i Tommaso Giacomel. Kto oprócz tych zespołów? Do niespodzianki typuje się przede wszystkim Szwajcarów – Elisę Gasparin, Lenę Haecki-Gross, Sebastiana Staldera i Niklasa Hartwega.

Jak spiszą się Polacy? Dwa lata temu nasza ekipa była dopiero dwudziesta czwarta. W tym roku możemy liczyć na dużo więcej. W ostatniej sztafecie mieszanej w Pokljuce podopieczni Tobiasa Torgersena i Rafała Lepela zajęli znakomite ósme miejsce. Tam biało-czerwoni biathloniści pobiegli w składzie: Jan Guńka, Marcin Zawół, Kamila Żuk, Joanna Jakieła. Ze względu na przeziębienie w pierwszej konkurencji w Oberhofie nie zobaczymy Guńki. Zastąpi go Andrzej Nędza-Kubiniec, który pobiegnie na trzeciej zmianie. Na pierwszej zobaczymy Joannę, drugiej Kamilę, a czwartej Marcina.

Lista startowa

Źródło: informacja własna