LPK w Lillehammer. Sondre Ringen i Abigail Strate ponownie najlepsi

11:01, 04.09.2022 Stanisław Zyga Aktualizacja: 17:03, 04.09.2022

Sondre Ringen zwyciężył w niedzielnym konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer. Norweg wyprzedził Rena Nikaido z Japonii oraz swojego rodaka, Kristoffera Eriksena Sundala. W czołowej dziesiątce zawody ukończyli Klemens Murańka i Stefan Hula. W konkursie pań zdecydowane zwycięstwo odniosła Abigail Strate z Kanady.

Triumf gospodarza i niezły występ Murańki

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Ren Nikaido. Japończyk miał niewielką przewagę nad Ringenem. Trzecie miejsce zajmował dobrze znany wszystkim kibicom Norweg, Anders Fannemel. Za plecami utytułowanego zawodnika plasował się Sundal, a czołową piątkę zamykał nasz Klemens Murańka. Siódmą pozycję zajmował po pierwszej serii kolejny z Polaków, Stefan Hula. Do drugiej serii konkursu zdołał jeszcze awansować Jarosław Krzak, zajmując 30 miejsce. Sztuka awansu nie udała się za to Adamowi Niżnikowi, który był 38.

Finał konkursu przyniósł przetasowania w czołówce. Sondre Ringen oddał skok na odległość 138,5 metrów, dzięki czemu wyprzedził Nikaido i odniósł zwycięstwo w drugich zawodach z rzędu. Norweg był bowiem najlepszy także dzień wcześniej. Całe podium z soboty zostało zresztą idealnie powtórzone w niedzielę. Drugie miejsce ponownie zajął Nikaido, a trzecie Sundal. Andres Fannemel zajął 4 pozycję, a czołową piątkę zamknął kolejny Norweg, Fredrik Villumstad. Klemens Murańka zakończył konkurs na 6 lokacie, ale to wystarczyło do wywalczenia dla Polski 7 miejsca startowego na najbliższe konkursy Letniego Grand Prix. Czołową dziesiątkę zamknął Stefan Hula, a Adam Niżnik uplasował się ostatecznie na 27 pozycji.

Wyniki konkursu

Kanadyjska dominacja u pań

Popołudniu, o godzinie 14, rozpoczął się konkurs kobiet. Również u pań na pierwszym miejscu znalazła się zwyciężczyni z poprzedniego dnia. Abigail Strait z Kanady, bo o niej mowa, zdeklasowała swoje rywalki, wyprzedzając drugą Fridę Westman o 29 punktów. Podium uzupełniła utytułowana Niemka, Katharina Althaus. W czołowej piątce znalazły się jeszcze Silje Opseth i Selina Freitag. W zawodach nie wzięły udziału reprezentantki Polski.

Wyniki konkursu kobiet

Zawody w Lillehammer rozpoczęły tegoroczną edycję Letniego Pucharu Kontynentalnego. Liderami klasyfikacji generalnych są oczywiści Sondre Ringen i Abigail Strate. Kolejne zawody panów odbędą się za dwa tygodnie w austriackim Stams. Panie z kolei zmierzą się dopiero w październiku w amerykańskim Lake Placid.