LGP w Klingenthal. Czas na finał sezonu. Dawid Kubacki przypieczętuje triumf? (listy startowe)

fot. Tomasz Markowski

Zbliża się wielki finał letniego sezonu w skokach narciarskich. To właśnie na Sparkasse Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal Dawid Kubacki powalczy o swój trzeci w karierze triumf w klasyfikacji generalnej. Matematyczne szanse na odebranie mu końcowego trofeum ma jedynie Austriak Manuel Fettner.

fot. Tomasz Markowski

Weekend z zawodami Letniego Grand Prix 2022 Dawid Kubacki rozpoczął od pokazu umiejętności w trakcie drugiej z piątkowych serii treningowych. 32-latek poszybował aż na 143 m, tym samym lądując poza rozmiarem niemieckiej skoczni. W pierwszej, zapoznawczej próbie uzyskana odległość pozwoliła mu zająć lokatę w czołowej dziesiątce. W kwalifikacjach do niedzielnego konkursu mistrz świata z Seefeld zajął trzecie miejsce, ustępując tylko Słoweńcowi Anze Laniskowi oraz Włochowi Giovanniemu Bresadoli.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi do Klingenthal przyjechała tylko jedna z polskich skoczkiń, co uniemożliwiło udział reprezentacji Polski w konkursie drużyn mieszanych. W sobotnich zmaganiach nie brał również udziału jedyny rywal Kubackiego w drodze po kolejny, letni triumf- Manuel Fettner. Po zawodach w Hinzenbach szanse na pokonanie Polaka miał również jego rodak, Kamil Stoch. Wycofanie ze startu w Saksonii spowodowało jednak, że już w czwartek wypadł on z tego grona.

Wśród kobiet sprawa triumfatorki całego cyklu została rozstrzygnięta podczas wcześniejszych konkursów. Zwycięstwo w całym cyklu zapewniła w nich sobie Ursa Bogataj ze Słowenii.

Siedemdziesiąt punktów przewagi. 8. vs 11., 1. vs 26., 3 vs 32.- tak przedstawiały się starcia minionych dni Kubacki vs Fettner na Sparkasse Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal, z których zwycięsko za każdym razem wychodził reprezentant Polski.

Tytuł na wyciągnięcie narty?

Czy trzeci tytuł króla lata to już tylko formalność? Przypomnijmy, że w zawodach najwyższej rangi na igielicie Dawid Kubacki odbierał ten tytuł w latach 2017-18 oraz nieoficjalnie w 2020*.

*W sezonie 2020 z powodu pandemii covid-19 odbyły się jedynie dwa konkursy indywidualne w Wiśle. Z tego względu Międzynarodowa Federacja Narciarska podjęła decyzję o niewyłanianiu zwycięzcy klasyfikacji generalnej.

Lista startowa kobiet

Lista startowa mężczyzn

Panie rozpoczną rywalizację indywidualną w Klingenthal o 12:30. Finałowy konkurs mężczyzn zaplanowano na godzinę 16:00.

Źródło: informacja własna