LGP w Czajkowskim. Rywalizacja przenosi się do Rosji. Dziś kwalifikacje i prolog (listy startowe)

fot. M. Rudzińska

Karuzela Letniego Grand Prix w skokach narciarskich nie zwalnia tempa. Tym razem zarówno kobiety, jak i mężczyźni rywalizować będą w Czajkowskim. Już dziś w kwalifikacjach pań powalczą 54 zawodniczki. W prologu panów ujrzymy natomiast zaledwie 36 zawodników. W Rosji honoru Polski strzec będą panie. Na wyjazd do tego kraju nie zdecydowała się bowiem drużyna panów.

fot. M. Rudzińska

Czajkowski jest czwartym przystankiem na mapie tegorocznego cyklu Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Do tej pory panowie rywalizowali kolejno w: Wiśle, Courchevel i Szczuczyńsku. Podobnie jak u mężczyzn, tak i u kobiet pierwsze trzy indywidualne konkursy odbyły się na polskiej oraz francuskiej ziemi. Następnie – zamiast wizyty w Kazachstanie – zawodniczki gościły w Czechach (a dokładniej – we Frenstacie).

Po pięciu indywidualnych konkursach (z ośmiu zaplanowanych) stawce 28. edycji Letniego Grand Prix mężczyzn przewodzi zwycięzca Pucharu Świata w sezonie 2020/2021, Halvor Egner Granerud. W Rosji Norweg z pewnością dołoży wszelkich starań, by powiększyć swą przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. Nim na belce zasiądzie dominator ostatniej zimy, wcześniej w prologu zobaczymy 35 skoczków z 12 państw.  W gronie tym nie ujrzymy jednak żadnego z podopiecznych trenera Michala Doleżala. Do Rosji nie przyjechali również między innymi: Austriacy, Niemcy, Szwajcarzy czy Finowie.

Lista startowa prologu mężczyzn

Wśród pań po rozegraniu czterech konkursów na czele klasyfikacji letniego cyklu znajduje się Słowenka, Ursa Bogataj. Obok niej w dzisiejszych kwalifikacjach zobaczymy także 53 inne zawodniczki, reprezentujące 13 państw. W stawce tej znajdują się cztery Polki, a mianowicie: Anna Twardosz (nr 11.), Joanna Szwab (nr 22.), Kinga Rajda (nr 34.) oraz Nicole Konderla (nr 37.). Czy sportsmenkom trenowanym przez Łukasza Kruczka uda się awansować do sobotniego konkursu indywidualnego?

Lista startowa kwalifikacji kobiet

Na godzinę 11:00 zaplanowano rozpoczęcie sesji kwalifikacyjnej pań. Dwie i pół godziny później ma rozpocząć się prolog panów.

Źródło: informacja własna