Karty odkryte! Znamy skład kadr polskich skoczków

fot. Facebook - Marc Noelke
Polski Związek Narciarski przedstawił kadry skoczków na sezon 2022/2023. Pod okiem nowego szkoleniowca Thomasa Thurnbichlera będzie trenować pięciu zawodników. Powołano też kadrę B oraz młodzieżową. Dodatkowo powstały dwa ośrodki bazowe i grupy treningowe w Beskidach i na Podhalu.

Nowy system
Do składu reprezentacji Polski mężczyzn w skokach narciarskich powołanych zostało łącznie 23 zawodników. Kadra Narodowa A prowadzona przez Thomasa Thurnbichlera będzie liczyła pięciu skoczków. W grupie B Macieja Maciusiaka znalazło się sześciu zawodników, a do Kadry Narodowej Młodzieżowej Daniela Kwiatkowskiego powołanych zostało dziewięciu sportowców. Również w ośrodkach bazowych zawodnicy będą przygotowywali się do kolejnego sezonu. W grupach regionalnych szkoleniem centralnym objętych zostało trzech skoczków narciarskich.
Wraz z nowym sezonem powrócono do systemu z podziałem na trzy grupy szkoleniowe w skokach narciarskich mężczyzn. – Powołane zostały: Kadry Narodowe A, B i Młodzieżowa. W pierwszej drużynie pod okiem Thomasa Thurnbichlera szkolonych będzie pięciu zawodników. W grupie młodzieżowej mamy dziewięciu skoczków narciarskich. Natomiast w Kadrze Narodowej B z Maciejem Maciusiakiem trenować będzie sześciu zawodników, a dodatkowych trzech sportowców szkolonych będzie w kadrach regionalnych. Ci zawodnicy mają zapewnione pełne wsparcie PZN oraz status kadrowicza, czyli otrzymają wszystko to, co jest im potrzebne, ale będą trenowali ze szkoleniowcami w ośrodkach bazowych – wyjaśnił Adam Małysz, dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN. – W grupie regionalnej beskidzkiej mamy dwóch zawodników i są nimi Stefan Hula oraz Jarosław Krzak, a w zakopiańskiej będzie to Klemens Murańka – dodał.
Małysz wyjaśnia
– Zmiana trenera przyniosła za sobą pewną zmianę systemu, dlatego powstały dwa ośrodki bazowe i dwie grupy regionalne w tych miejscach. Np. w Austrii również są zawodnicy, którzy teoretycznie powołani zostali do kadry narodowej, a trenują na miejscu w ośrodkach bazowych. Podział został stworzony po to, aby bardziej zmotywować tych zawodników i żeby oni chcieli dostać się w zasadzie nawet nie do Kadry B, ale od razu do Kadry A. Jeśli skoczkowie z grup regionalnych będą prezentowali odpowiedni poziom, to będą mieli możliwość wspólnych treningów i zgrupowań czy to z Kadrą A, czy Kadrą B. Ścisła współpraca pomiędzy grupami szkoleniowymi i ośrodkami bazowymi umożliwia to i ma spowodować rozwój sportowy zarówno tych młodych zawodników, jak i tych starszych, którzy wciąż mają szanse na wygrywanie. Wiem, że ten nowy system i nasza ścisła współpraca będzie miała odzwierciedlenie w wynikach – przyznał Adam Małysz.
– Chciałbym dodać jeszcze jedną rzecz o tym, jak została podzielona praca wśród trenerów w ośrodkach bazowych. Głównym trenerem w grupie beskidzkiej będzie Krzysztof Biegun, a w podhalańskiej Wojciech Topór i oni w tych regionach będą odpowiadali za trening seniorów. Natomiast Zbigniew Klimowski i Piotr Fijas są to trenerzy współpracujący z nimi, którzy wykonują już swoją prace na stanowiskach trenerów regionalnych, ale głównie będą zajmowali się szkoleniem juniorów – podsumował dyrektor koordynator ds. skoków i KN w PZN.
Końca dobiega pierwsze wspólne zgrupowanie zawodników i sztabów szkoleniowych Kadry Narodowej A i B. Od wtorku do piątku podopieczni Thomasa Thurnbichlera i Macieja Maciusiaka trenowali w ośrodku Kolna, niedaleko Krakowa.
Kadra Narodowa A Mężczyzn
Zawodnicy:
- Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane
- Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
- Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane
- Jakub Wolny – LKS Klimczok Bystra
- Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Sztab szkoleniowy:
- Thomas Thurnbichler – trener główny
- Marc Nölke – asystent trenera głównego
- Krzysztof Miętus – asystent trenera głównego
- Mathias Hafele – trener techniczny
- Łukasz Gębala – fizjoterapeuta
- Kacper Skrobot – serwismen
- Kamil Skrobot – serwismen
Osoby współpracujące:
- Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
- Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
- Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
- Aleksander Winiarski – lekarz
- Piotr Krężałek – biomechanik
- Paweł Witczak – kierownik organizacyjny
Kadra Narodowa B Mężczyzn
Zawodnicy:
- Andrzej Stękała – AZS Zakopane
- Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
- Tomasz Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
- Aleksander Zniszczoł – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
- Maciej Kot – AZS Zakopane
- Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra
Zawodnicy z grupy regionalnej*
- Stefan Hula – KS Eve-nement Zakopane
- Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
- Klemens Murańka – TS Wisła Zakopane
*zawodnicy, którzy mają status kadrowicza i otrzymają pełne wsparcie PZN, ale trenować będą w ośrodkach bazowych pod okiem trenerów regionalnych
Sztab szkoleniowy:
- Maciej Maciusiak – trener główny
- Radek Židek – asystent trenera głównego
- Paweł Gurbusz – fizjoterapeuta
- Maciej Kreczmer – serwismen
- Michał Wilk – trener przygotowania motorycznego
Osoby współpracujące:
- Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
- Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
- Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
- Aleksander Winiarski – lekarz
- Piotr Krężałek – biomechanik
- Paweł Witczak – kierownik organizacyjny
Kadra Narodowa Młodzieżowa Mężczyzn
Zawodnicy:
- Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane
- Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
- Marcin Wróbel – AZS Zakopane
- Jakub Wisełka – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
- Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
- Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
- Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane
- Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane
- Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
Sztab szkoleniowy:
- Daniel Kwiatkowski – trener główny
- Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego
- Magdalena Wójcik – fizjoterapeutka
Osoby współpracujące:
- Piotr Fijas – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
- Zbigniew Klimowski – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
- Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
- Aleksander Winiarski – lekarz
- Piotr Krężałek – biomechanik
- Paweł Witczak – kierownik organizacyjny
Plan na młodzieżowców
Liczna, bo dziewięcioosobowa Kadra Narodowa Młodzieżowa również w tym tygodniu rozpoczęła już przygotowania do sezonu. – Najmłodszym w naszej grupie będzie Kacper Tomasiak, którego przygotowania będą opierały się głównie o treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Od tego sezonu Kacper ma już prawo startu w zawodach międzynarodowych FIS, dlatego chcemy mieć go w kadrze. Zależy nam również na tym, aby Kacper miał już odpowiedni sprzęt. Chcemy mieć na tym kontrolę, abyśmy w każdej chwili mogli powołać go do składu na zawody – poinformował Daniel Kwiatkowski, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej Młodzieżowej. – Po rozmowach z trenerem Hankusem doszliśmy do wniosku, że Kacper jest jeszcze młodym zawodnikiem i takie rozwiązanie, jak treningi z rówieśnikami w szkole, będzie dla niego lepsze na ten moment. Będzie miał plan treningowy ułożony pod młodszych zawodników i będzie trenował ze Sławkiem Hankusem. W jego wieku specjalistyczny trening siłowy nie jest jeszcze konieczny – dodał Kwiatkowski.
W czwartek podopieczni Daniela Kwiatkowskiego rozpoczęli dwudniową konsultację w Szczyrku. W przyszłym tygodniu czekają ich badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie, a następnie zgrupowanie w nadmorskim Cetniewie. – Konsultacja szkoleniowa w Szczyrku jest spotkaniem bardziej organizacyjnym. Chcemy lepiej poznać się z zawodnikami, bo mamy kilku nowych skoczków w grupie oraz porozmawiać z każdym indywidualnie o tym sezonie i naszych celach na ten rok – przyznał Daniel Kwiatkowski. – Tuż po badaniach w Warszawie udamy się na obóz do Cetniewa, gdzie będziemy trenowali do piątku. Wzorem minionych sezonów chcemy na kilka dni zmienić klimat i bazę treningową. Jest to dla nas dodatkowy impuls, gdyż praktycznie większość sezonu trenujemy w Szczyrku oraz w Zakopanem – podsumował Kwiatkowski.
Powołana została także Kadra Narodowa Kobiet w skokach narciarskich, w ramach której treningi będą odbywały się w dwóch ośrodkach bazowych: podhalańskim i beskidzkim. Szczegóły przedstawione zostaną w kolejnym tygodniu.
Kruczek zostaje w PZN
Od tego sezonu nową rolę pełnić będzie Łukasz Kruczek, który został koordynatorem ds. skoków narciarskich odpowiedzialnym za wsparcie i współpracę z klubami, Szkołami Mistrzostwa Sportowego oraz rozwój merytoryczny Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”.
– Rozpocząłem już działania na nowym stanowisku. Jest to w pewnym sensie nowe wyzwanie, aczkolwiek część z zadań była już wcześniej wykonywana przeze mnie, teraz jednak wychodzą one na pierwszy plan działania. Obszar pracy jest większy i wymagający nieco innej organizacji. Cały czas zostaję jednak szkoleniowcem i w miarę jak będą potrzeby, jestem w gotowości do pomocy – przyznał Łukasz Kruczek.
Źródło: komunikat PZN
- Były trener polskich biathlonistek dostanie pracę za granicą. Kibice wściekli. “Upadek” - 16 maja 2022
- Niebywały transfer potwierdzony! Wielka biegaczka z karabinem. W takim momencie - 13 maja 2022
- Alpejska wiosna – maj #2. Gwiazda poniosła straty. Hirscher sobie grabi. Operacja, koniec, zmiana narodowości - 8 maja 2022