Johaug i Karlsson zmierzą się na stadionie lekkoatletycznym?

Therese Johaug (fot. M. Rudzińska)

Faworytki do zdobycia Kryształowej Kuli w biegach narciarskich w sezonie 2020/21, Frida Karlsson i Therese Johaug, udowodniły niedawno, że nie tylko w tej dyscyplinie sportu są niezwykle utalentowane. Norweżka zszokowała świat lekkoatletyczny, wypełniając minimum wymagane do startu podczas Mistrzostw Świata w biegu na 10 kilometrów. Szwedka uzyskała z kolei znakomity wynik testu wydolnościowego. Sportowy ekspert telewizji NRK chciałby nawet namówić obie panie do wspólnego biegu.

O wyczynie Johaug pisaliśmy w tym artykule – wielokrotna medalistka najważnieszych imprez podkreśla nawet, że z biegania “bez nart” czerpie więcej radości niż z uprawiania swojej koronnej dyscypliny. Frida Karlsson pobiła natomiast rekord corocznego testu kadr Szwecji w biegach narciarskich, polegającego na biegu przełajowym przez 1800 metrów. Jak donosi SVT, jej czas (8:36) w porównaniu do reszty kadry był rewelacyjny. Co więcej, w kolejnej próbie 20-latka poprawiła go jeszcze o 4 sekundy! Powyższe osiągnięcia, a także odwieczna rywalizacja norwesko-szwedzka na arenach sportowych, wpłynęła na pomysł, którym byłby wspólny bieg obu zawodniczek na stadionie.

Sam pomysłodawca, czyli norweski komentator sportowy i były biegacz, Jann Post, argumentuje, że bieg byłby też rodzajem testu dla młodej Szwedki.

 – Przede wszystkim, nie wiemy, czy Karlsson równie dobrze czuje się na stadionie – może preferuje biegi przełajowe, a to dwie różne dyscypliny. Nie byłbym pewien, czy dorównałaby Johaug – ale warto to sprawdzić – stwierdził.

Sceptykiem jest jednak zarządzający stadionem Bislett w Oslo, Steinar Hoen. Stanowczo odcina się od pomysłu zaproszenia Karlsson na przyszłoroczny mityng wyłąćznie w celu zwiększenia dochodów z biletów. Twierdzi, że Frida musi najpierw udowodnić swoją wartość biegową.

źródła: NRK.no, svt.se