PŚ w skokach bez wielkich gwiazd. Tych zawodników nie zobaczymy już na skoczni

fot. M. Król

Już zaledwie 5 dni dzieli nas od rozpoczęcia zmagań w sezonie olimpijskim. Jak co roku stawka zawodników nieustannie się zmienia. Jedni potrafią “wystrzelić” z formą w najmniej oczekiwanym momencie, drudzy z kolei z wielorakich przyczyn decydują się zawiesić narty na kołku. W tym artykule chcielibyśmy wspomnieć o tych, którzy zdecydowali się na nowe, “pozaskokowe” życie. Są to zarówno legendy tego sportu, jak i dla wielu “randomowi” zawodnicy oraz zawodniczki. Oto oni.

fot. M. Król

Gregor Schlierenzauer

Zdecydowanie najgłośniejsze “odejście” przed olimpijską zimą. Znał go każdy. Zarówno wielcy entuzjaści skoków, jak i osoby nie interesujące się skokami narciarskimi oraz sportem. Jego sukcesy można wymieniać w nieskończoność. 53 zwycięstwa w Pucharze Świata, dwa zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni, medale wszystkich najważniejszych imprez. A wszystko osiągnięte w niezwykle młodym wieku. Niestety, ostatnie lata były dla legendarnego Austriaka wyjątkowo trudne. Problemy zdrowotne i nieudane powroty skłoniły go pod koniec września po podjęcia decyzji o zakończeniu sportowej kariery,

Jernej Damjan

Może nie był skoczkiem wybitnym, ale za to niezwykle solidnym i będącym silnym wsparciem dla kolegów ze słoweńskiej ekipy w rywalizacji drużynowej. Wraz z nimi zdobywał zarówno medale mistrzostw świata, jak i mistrzostw świata w lotach. W 2014 roku wygrał również Letnie Grand Prix, a w zimie odniósł dwa pucharowe zwycięstwa, ośmiokrotnie stając na podium. Karierę zakończył w maju.

Sarah Hendrickson

Legendarna Amerykanka była jedną z prekursorek kobiecych skoków narciarskich. To właśnie ona została premierową zdobywczynią Kryształowej Kuli w sezonie 2011/12. Ponadto, jest również indywidualną mistrzynią świata z Val di Fiemme z 2013 roku. Karierę zakończyła w marcu.

Manuela Malsiner

Włoska mistrzyni świata juniorek z 2017 roku była niezwykle utalentowaną zawodniczką. W tym samym sezonie 2016/17 stanęła nawet na podium zawodów najwyższej rangi – była druga w japońskim Zao. Niestety problemy natury zdrowotnej zmusiły ją do rozbratu ze skokami.

Rok Justin

28-letni Słoweniec osiągał sukcesy głównie w zawodach niższej rangi. W swoim dorobku ma m.in. 9 zwycięstw w konkursach Pucharu Kontynentalnego. W marcu oddał pożegnalny skok w ramach Pucharu Świata w Planicy.

Warto wspomnieć również o innych zawodnikach i zawodniczkach, którzy podjęli podobne decyzje. Wśród nich znaleźli się m.in. Koreańczyk Seou Choi, Francuzki – Lea Lemare oraz Lucile Morat, ich rodak Paul Brasme, reprezentanci Niemiec – Ramona Straub oraz Paul Winter, Fin Juho Ojala, a także Szwajcar Gabriel Karlen.

źródło: informacja własna