Horngacher odkrył karty. Mocne nazwiska w niemieckiej kadrze

15:44, 23.05.2022 Łukasz Serba

Kolejne czołowe skokowe nacje ogłaszają kadry na sezon 2022/23. Tym razem wyboru składów dokonali Niemcy. Trenerzy Stefan Horngacher oraz Maxilimian Mechler zdecydowali o utworzeniu sześcio- oraz pięciosobowych grup zrzeszających najlepszych zawodników oraz zawodniczki z tego kraju.

Silne czołowe grupy kobiet i mężczyzn

W grupie Ia, w skład której wchodzić będą najlepsi niemieccy skoczkowie, znaleźli się Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Stephan Leyhe, Andreas Wellinger oraz Pius Paschke. Głównym trenerem pozostanie Stefan Horngachker, który swoją funkcję sprawuję od sezonu 2019/20. Rolę asystenta 53-letniego Austriaka pełnić będzie Michal Doleżal, który rozstał się z polską ekipą, a także Berhard Metzler oraz Paul Winter.

Utworzona została również grupa Ib, którą tworzyć będzie aż 11 zawodników: Moritz Baer, Martin Hamann, Justin Lisso, David Siegel, Philipp Raimund, Finn Braun, Eric Fuchs, Simon Spiewok, Luca Geyer, Felix Hoffmann i Luca Roth. Ich trenerami będą Andreas Mitter i asystujący mu Peter Rohwein.

W kobiecej grupie Ia, dowodzonej przez Maximiliana Mechlera, znalazły się Katharina Althaus, Anna Ruprecht, Selina Freitag, Luisa Goerlich oraz Pauline Hessler.

Do grupy Ib trafiła za to m.in. doświadczona Juliane Seyfarth, a także Pia Lilian Kuebler, Agnes Reisch, Josephin Laue oraz Maike Tyralla. Za wspomniane zawodniczki będzie odpowiedzialny Maximilian Echsler.

Ponadto, powołano również męskie oraz żeńskie grupy IIa oraz IIb, liczące odpowiednio 16 zawodniczek oraz 23 zawodniczek w wieku juniorskim.

Świeżo upieczeni emeryci nie odpoczną zbyt długo od skoków

Według informacji Niemieckiego Związku Narciarskiego zatrudnienie w tamtejszych szeregach znaleźli również Severin Freund oraz Richard Freitag, którzy minionej zimy ogłosili rozbrat ze skokami. Ten pierwszy pełnić będzie odpowiadać za skauting, z kolei drugiemu zawodnikowi klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2017/18 powierzono rolę asystenta w jednej z grup IIb.

Poprzednia zima była przyzwoita, ale mogło być lepiej

Sezon 2021/22 był udany dla reprezentantów oraz reprezentantek Niemiec. Wśród mężczyzn z bardzo dobrej strony pokazali się Karl Geiger oraz Markus Eisenbichler. Ten pierwszy do samego końca toczył niezwykle zacięty bój z Ryoyu Kobayashim o Kryształową Kulę, a także zdobył brązowy medal podczas olimpijskich zmagań w Pekinie. Z kolei 31-latek urodzony w Bad Reichenhall w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajął 6. miejsce. Ponadto, podopieczni Stefana Horngachera jako zespół zdobyli również brązowy medal tegorocznych igrzysk olimpijskich, a w Pucharze Narodów stanęli na najniższym stopniu podium.

Wśród kobiet z bardzo dobrej strony pokazała się Katharina Althaus, która zdobyła olimpijskie srebro, a w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata uplasowała się na 4. miejscu.