Historyczna chwila w skokach narciarskich. Kobiety przetestują Vikersundbakken (lista startowa)

Screen: Eurosport

Na ten dzień czekali wszyscy kibice skoków narciarskich. Już w sobotę skoczkinie narciarskie oddają pierwsze skoki treningowe na skoczni do lotów narciarskich w Vikersund. Kto dostąpi tego zaszczytu?

Screen: Eurosport

Pierwotnie trzy serie treningowe przed niedzielnym konkursem kobiet na skoczni Vikersund zostały zaplanowane na piątkowy poranek. Ostatecznie zostały jednak przełożone w sobote z powodu śnieżycy oraz zbyt silnych podmuchów wiatru. Ostatecznie skoczkinie narciarskie przetestują Vikersundbakken o godzinie 10 rano.

Nie obyło się bez kontrowersji 

Na starcie pojawi się piętnaście zawodniczek. Będą to Ema Klinec, Katharina Althaus, Selina Freitag, Anna Odine Stroem, Chiara Kreuzer, Eva Pinkelnig, Nika Kriżnar, Silje Opseth, Alexandria Louitt, Abigail Strate, Maren Lundby, Josephine Pagnier, Jenny Rautionaho, Anna Ruprecht oraz Yuki Ito. O tej ostatniej w ostatnich godzinach było niezwykle głośno. 28 – letnia Japonka oddała bowiem jeden z konkursowych skoków w Lillehammer po upływie regulaminowego czasu, w wyniku czego została zdyskwalifikowana. Zaistniała sytuacja sprawiła, że podopieczna Hideharu Miyahiry wypadła z grona piętnastu najlepszych zawodniczek RAW Air, które zakwalifikowały się do niedzielnej rywalizacji. Ze startu zrezygnowała jednak Julia Muehlbacher, która zajmowała ostatnią lokatę premiowaną awansem. Stworzyło to realną możliwość występu Ito. W hotelu, w którym mieszkały zawodniczki, rozpoczęto zbieranie podpisów w sprawie zgody na start Japonki. W mediach społecznościowych zainicjowano również specjalną akcję #LetYukiFly, którą poparł m.in. sam Halvor Egner Granerud. Następnie krokiem 18-letniej Austriaczki podążyły również zawodniczki wyprzedzające Ito w klasyfikacji generalnej norweskiego tournee – Nozomi Maruyama, Nika Prevc, Marita Kramer oraz Yuka Seto. Ostateczne zdanie w tej sprawie miała jednak komisja skoków narciarskich FIS, która dopuściła reprezentantkę Kraju Kwitnącej Wiśni do historycznych zmagań na Vikersundbakken. 

Lista startowa treningów kobiet

Przypomnijmy, że konkurs indywidualny kobiet zaplanowano na niedzielny poranek. Start pierwszej serii konkursowej rozpocznie się o godzinie 10:00. Rywalizację poprzedzi seria próbna (9:15). Przypomnijmy, że wyniki zawodów nie będą wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.