FIS Cup w Zakopanem. Jednoseryjny konkurs absurdów na Wielkiej Krokwi. Najlepiej poradził sobie Niemiec

17:39, 10.03.2023 Maciej Tryboń Aktualizacja: 12:45, 11.03.2023

Piątkowy konkurs na skoczni w Zakopanem nie był łatwy dla organizatorów. Z powodu silnego wiatru zawody rozpoczęły się dopiero o godz. 15.00. Odbyła się tylko jedna konkursowa seria, w której zwyciężył Martin Hamman. Drugi był Mathis Contamine, a trzeci Markus Rupitsch. Podczas rywalizacji byliśmy świadkami absurdalnych sytuacji.

Martin Hamann

Od rana w Zakopanem wiał dziś silny wiatr, który budził niepokój czy finałowy konkurs FIS Cup w Zakopanem się odbędzie. Jury konkursu najpierw podjęło decyzję o odwołaniu treningu, a potem o przełożeniu zawodów na godz. 15. Pierwsza i jak się potem okazało jedyna seria konkursowa, rozpoczęła się z kilkominutowym opóźnieniem. Niestety sytuacja pogodowa niewiele się poprawiła i zawodnicy musieli skakać w bardzo loteryjnych warunkach. Co warto zaznaczyć,  jedyna dzisiaj seria konkursowa trwała ponad godzinę.

Zwycięstwo Niemca

Najlepiej w tych trudnych warunkach poradził sobie Martin Hamann. Niemiec skoczył 135,5 m, co wystarczyło, aby zwyciężyć w dzisiejszym konkursie. Dobrze finał FIS Cup w Zakopanem będzie wspominał Mathis Contamine. Francuz zajął drugie miejsce ze stratą 2,6 pkt do zwycięzcy. Podium uzupełnił Markus Ruptisch. Co ciekawe Austriak skoczył 126 m, a z Martinem Hamannem przegrał jedynie o 3,9 pkt. Najlepszy z Polaków był Marcin Wróbel, który zajął 5 miejsce. Zwycięzca wczorajszego konkursu Kacper Tomasiak skoczył 132,5 m. Dało mu to 8 lokatę.

Dominacja Austriaków

Dzisiejszy konkurs był ostatnim w tym sezonie FIS Cupu. Podium tego cyklu zdominowali Austriacy. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył Maximilian Lienher. W tym sezonie zdobył on 771 pkt. Drugi jest Janni Reisenauer. Z trzeciego miejsca może się cieszyć Niklas Bachlinger. Najlepszym z Polaków w cyklu FIS Cup jest Marcin Wróbel. Ma on na koncie 274 pkt, co dało mu 15 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Konkurs absurdów

Podczas piątkowych zmagań pogoda po raz kolejny dała o sobie znać. Problemem okazały się zbyt silne podmuchy wiatru. Z tego powodu najpierw odwołano serię próbną, a same zawody ograniczono do jednej serii. Podczas jej trwania byliśmy świadkami absurdalnych sytuacji. Zawodnicy, żeby objąć prowadzenie, musieli uzyskiwać niemożliwe do osiągnięcia odległości. Zawodził również system bonifikat wiatrowych. Austriak Timon Pascal Kahofer za swój skok otrzymał aż 55,1 pkt. Oznacza to, że podczas jego skoku podmuchy z tylu skoczni przekraczały 3 m/s.