FIS Cup w Kranju. Pewna wygrana Laniska i słoweńskie podium. Dominacja Niki Kriznar

21:06, 02.09.2022 Aleksandra Kuzioła Aktualizacja: 21:52, 02.09.2022

Anze Lanisek triumfował w piątkowych zawodach FIS Cup w Kranju. Słoweniec zwyciężył z ponad piętnastopunktową przewagą. Podium uzupełnili jego rodacy - Lovro Kos oraz Rok Oblak. Konkurs pań zdominowała Nika Kriznar.

Lanisek na prowadzeniu

Po pierwszej serii konkursu mężczyzn na pozycji lidera plasował się Anze Lanisek. Reprezentant gospodarzy uzyskał 107,5 metra, co dawało mu 9,4 punktu przewagi nad kolejnym zawodnikiem. Wiceliderem zawodów był następny ze Słoweńców, Rok Oblak (102 m). Wirtualne podium uzupełniał Jenni Reisenauer (102 m). Czwarty był Alex Insam, piąty Jernej Presecnik, szósty Clemens Leitner, a siódmy Matija Vidic. Czołową dziesiątkę uzupełnili Timi Zajc, Giovanni Bresadola oraz Lovro Kos.

Do drugiej rundy awansowało czterech reprezentantów Polski. Na półmetku najlepszy z Biało-Czerwonych był Marcin Wróbel który zajmował piętnaste miejsce. Klemens Joniak był 22., Szymon Zapotoczny 24., a Szymon Jojko 27. Punktów nie zdobyli Tymoteusz Amilkiewicz (miejsce 31.), Jakub Wisełka (miejsce 53.), Wiktor Szozda (miejsce 64.) oraz Arkadiusz Jojko (miejsce 67.).

Słoweńskie podium

W finałowej serii prowadzenie utrzymał Lanisek (109,5 m), powiększając swoją przewagę do 15,2 punktu. Na podium uplasowało się trzech reprezentantów gospodarzy - drugą pozycję zajął Lovro Kos (106 m), a trzecią Rok Oblak (104 m). Tuż za czołową trójką rywalizację ukończył Janni Reisenauer, tracąc do Oblaka niespełna punkt. Piąty był Jernej Presecnik, szósty Alex Insam, siódmy Giovanni Bresadola, a ósmy Timi Zajc. W pierwszej dziesiąrce uplasowali się także Clemens Leitner i Matija Vidic.

Finalnie najlepszym z Polaków był dziewiętnasty Klemens Joniak. Szymon Zapotoczny awansował o jedną pozycję, a zajmowaną na półmetku lokatę utrzymał Szymon Jojko. Dopiero na 29. miejsce spadł Marcin Wróbel, który w finałowym skoku uzyskał zaledwie 90 metrów.

Dominacja Niki Kriznar

Konkurs pań zdominowała Nika Kriznar. Wiceliderka klasyfikacji tegorocznego Letniego Grand Prix triumfowała po skokach na 109,5 i 108,5 metra z przewagą 61,9 punktu nad drugą zawodniczką. Z szóstego miejsca zajmowanego po pierwszej serii na druga lokatę w końcowej tabeli awansowała Nika Prevc (93 m; 102 m). Podium uzupełniła Karolina Indrackova, która na półmetku była wiceliderką. Na dwóch następnych miejscach uplasowały się kolejne Słowenki - Katra Komar i Jerneja Repinc Zupancic.

Do punktującej trzydziestki nie awansowały obie startujące w Kranju reprezentantki Polski. Pola Bełtowska była 31., a Paulina Cieślar 33.