Dziś koniec marzeń Kubackiego? Granerud może zapewnić sobie Kryształową Kulę

Screen - Eurosport

W niedzielę w Vikersund odbędą się finałowe zawody turnieju Raw Air, którego wyniki są zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. O godz. 14.30 rozpocznie się prolog, zaś o 16 pierwsza seria konkursu. Blisko podwójnego triumfu jest Halvor Egner Granerud, który może zapewnić sobie triumf w klasyfikacji generalnej PŚ. 

Screen – Eurosport

W sobotę Granerud wygrał pierwszy konkurs na mamucim obiekcie w Vikersund i umocnił się na czele klasyfikacji Raw Air i PŚ. W walce o Kryształową Kulę nad drugim Dawidem Kubackim ma 386 punktów przewagi i już w niedzielę może zapewnić sobie drugi w karierze końcowy triumf. Wystarczy, że zdobędzie zaledwie 14 punktów w konkursie. Gdyby nie awansował do drugiej serii, Kubacki musiałby wygrać. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że to mało realny scenariusz.

Dzień podwójnego zwycięstwa dla Graneruda?

Granerud prowadzi także w Raw Air, a jego przewaga nad Austriakiem Stefanem Kraftem po sobotnim triumfie wzrosła do 28,5 pkt. Trzeci jest Słoweniec Anze Lanisek, który traci do Norwega 106,3 pkt. Nad czwartym w tej klasyfikacji Kubackim lider ma już 119,9 pkt przewagi.

W ekipie biało-czerwonych w niedzielnym prologu-kwalifikacjach wystąpią Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Andrzej Stękała i Aleksander Zniszczoł. W sobotę najsłabiej zaprezentował się Stękała, który nie wywalczył awansu do serii finałowej.

Rekordzistą obiektu w Vikersund o rozmiarze 240 m i jednocześnie rekordzistą świata jest Kraft, który 18 marca 2017 roku ustał skok na odległość 253,5 m. Dwa lata wcześniej Rosjanin Dmitrij Wasiljew uzyskał 254 m, ale upadł przy lądowaniu.

Poprzednią edycję Raw Air wygrał Kraft. Stoch był najlepszy w 2018 i 2020 roku.

Lista startowa kwalifikacji

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj