Zamknij

Drużynówki z coraz większym prestiżem. Oto najlepsze ekipy w historii

10:32, 25.10.2018 Jagoda Brzozowska
Skomentuj

(fot. xc-ski.de)

Niecałe cztery tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia sezonu 2018/2019 w skokach narciarskich i wszystko wskazuje na to, że będzie to sezon wyjątkowy - Wisła po raz kolejny zainauguruje zimowe skakanie, do pucharowego kalendarza powraca włoskie Predazzo, a na przełomie lutego i marca będziemy świadkami rywalizacji sportowców na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld, gdzie w ramach tej imprezy po raz pierwszy zostanie rozegrany drużynowy konkurs pań. Z tego właśnie powodu chcielibyśmy przybliżyć historię rywalizacji drużynowej na mistrzostwach świata.

Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 1925 roku w Jańskich Łaźniach w ówczesnej Czechosłowacji i od tego momentu impreza ta rozgrywała się corocznie aż do czasu wybuchu II wojny światowej. Wyjątkiem były sezony, kiedy to odbywały się zimowe igrzyska olimpijskie. Od 1950 roku mistrzostwa świata pojawiały się w narciarskim kalendarzu co 4 lata, aż do roku 1985, kiedy to w Seefeld zadecydowano, żeby miały one miejsce co 2 lata i postanowienie to przetrwało do dzisiaj. W ramach tej prestiżowej rywalizacji odbyły się dotychczas dwadzieścia cztery konkursy drużynowe. Miastem, które najwięcej razy organizowało MŚ, jest Lahti (7).

Najwięcej medali w historii zawodów drużynowych na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym zdobył austriacki team, który ma w swoim dorobku dziewięć złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe krążki. Zawodnicy tego małego, alpejskiego kraju, triumfowali najwięcej razy w tych rozgrywkach i zaledwie pięć razy nie udało im się wskoczyć na podium. Z kolei nacja, znajdująca się najczęściej na drugim miejscu. to Norwegia. Trzecia lokata najczęściej okupowana była przez Niemców. Wśród reprezentantów państw, którzy kiedykolwiek wygrali "drużynówkę" w ramach MŚ są: Norwegowie, Austriacy, Finowie, Niemcy, Japończycy, Słoweńcy, Polacy oraz mieszkańcy byłej Czechosłowacji. Warto również wspomnieć o niezwykłej passie Austriaków w okresie od 2005 do 2015 roku, kiedy to reprezentacja pod wodzą Alexandra Pointnera nie schodziła z podium. Był to zapewne okres największych sukcesów austriackich skoczków. Trzeba także odnotować, że w dziewięciu przypadkach zwycięzcy konkursu drużynowego wygrali Puchar Narodów i sytuacja taka zdarzyła się w następujących latach: w 1985 roku zwycięscy okazali się Finowie, w 1991 roku Austriacy, w 1995 roku ponownie Finowie, w latach 2005-2011 Austriacy, w 2015 roku Niemcy, a w 2017 roku Polacy.

Co do startów naszych kadrowiczów - pierwsze podium na MŚ zdobyli oni w 2013 roku w Predazzo na skoczni dużej. Warto przypomnieć, że początkowo po zakończeniu zawodów Polacy nie znajdowali się na podium, ale ostatecznie wskoczyli na trzeci jego stopień po tym, jak Thomas Morgenstern zwrócił uwagę na zbyt dużą rekompensatę punktową dla Norwegów. Dzięki jego uważnemu oku, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot oraz Piotr Żyła zepchnęli Skandynawów z "pudła" i dzięki temu zdobyli pierwsze krążki w konkurencji drużynowej na MŚ. Kolejnym wielkim sukcesem polskiej kadry było obronienie brązu w Falun, dwa lata później. Polska reprezentacja w składzie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jan Ziobro oraz Klemens Murańka ponownie uplasowała się na trzecim miejscu na skoczni dużej, przegrywając z Norwegami oraz Austriakami. W 2017 roku brązowa czwórka z Predazzo poprawiła swoje osiągnięcie i zdobyła złoty medal w Lahti, ponownie na obiekcie dużym, tym razem pokonując Norwegów i Austriaków.

W ramach MŚ odbywają się jeszcze konkursy mieszane. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 2013 roku w Predazzo, gdzie złoty medal przypadł reprezentacji Japonii, natomiast w Falun, jak i w Lahti, triumfowali Niemcy. Kadra Polski nie pojawiła się na starcie w żadnych z wymienionych wyżej zawodów.

Mistrzostwa Świata w Seefeld dla skoczków rozpoczną się 23 lutego, kiedy to mężczyźni będą rywalizować na Bergisel, w Innsbrucku, a dzień później zmierzą się w "drużynówce". Panie pojawią się 27 lutego na skoczni K99 w Seefeld, a panowie na tym obiekcie pojawią się dwa dni później. Drugiego marca odbędzie się konkurs drużyn mieszanych.

Źródło: informacja własna

(Jagoda Brzozowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%