Dopingowy problem rosyjskiej skoczkini i dwuboistów. “Nieodpowiedzialność”

fot. Łukasz Serba

Minęło już blisko 7 miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy, a co za tym idzie izolacji sportowców z ojczyzny Władimira Putina na arenie międzynarodowej. Na domiar złego, jak czytamy na portalu sports.ru, czworo zawodników z tego kraju uprawiających skoki narciarskie oraz kombinację norweską otrzymało ostrzeżenia za brak stawienia się na kontroli antydopingowej.

fot. Łukasz Serba

Na liście nazwisk widnieją m.in. skoczkini narciarska Sofia Tichonowa, mistrzyni Rosji w kombinacji norweskiej – Maria Kuzmina, a także inni dwuboiści – Witalij Iwanow oraz Anastasia Gonczarowa.

– To nieodpowiedzialność i nieuwaga ze strony sportowców. Wszyscy przecież doskonale zdają sobie, jak poważne mogą być konsekwencje otrzymania takich ostrzeżeń w systemie ADAMS [Antydopingowy System Administrowania i Zarządzania]. Trzy ostrzeżenia oznaczają dyskwalifikację – grzmiał prezes Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich oraz Kombinacji Norweskiej – Dimitrij Dubrowski.

Czterech rosyjskich sportowców pouczonych za brak kontroli antydopingowej

– W przypadku większości z nich mowa o jednym lub dwóch ostrzeżeniach. Najgorzej sytuacja wygląda z Witalijem Iwanowem, w przypadku którego wszystko wskazuje, że było to trzecie upomnienie. Czekamy o odpowiednie decyzje ze strony RUSADA [Rosyjskiej Agencji Antydopingowej] – kontynuował działacz.

Wspomniane przypadki nie są jedynymi, które dotyczyły rosyjskich sportowców. W przeszłości z podobnego powodu zdyskwalifikowana została inna z rosyjskich skoczkiń narciarskich – Aleksandra Kustowa.

– Podejmujemy konkretne środki zapobiegawcze, ale mimo wszystko tego typu przypadki nie są odosobnione. Dane dotyczące miejsca pobytu są przekazywane do ADAMS co kwartał. Tak, aby funkcjonariusz ds. dopingu mógł przybyć o dowolnej porze dnia i nocy, żeby pobrać próbkę dopingową. Zdarza się, że jeden z członków rodziny wyłącza domofon, ktoś zapomina i wychodzi z domu – wyjaśnił Dubrowski.

Niestety istnieją czynniki, którym nie możemy zapobiec. Często skutkuje takimi naruszeniami, które prowadzą do dyskwalifikacji – skwitował.

źródło: sports.ru