Biegowy raport. Rosjanie wykluczeni z konferencji FIS, ambitne plany Szwedki i nowy projekt Kalli

Screen - Youtube / Eurosport

Wiosenna aura na dobre rozgościła się w Polsce, ale to nie oznacza, że zapominamy o sportach zimowych. Miniony tydzień obfitował bowiem w kilka interesujących wydarzeń, które już tradycyjnie opisaliśmy w naszym podsumowaniu. Dlaczego Rosjanie nie pojawią się na konferencji w Dubrowniku? Jaki będzie główny cel Ebby Andersson na najbliższy sezon? W jaki projekt zaangażowała się Charlotte Kalla? Zapraszamy do lektury!

Screen – Youtube / Eurosport

Rosjanie wykluczeni z konferencji w Dubrowniku

W środę 3 maja w Dubrowniku rozpocznie się coroczna wiosenna konferencja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej, podczas której ustalane będą terminarze, przepisy i procedury, a także omawiane wszelkie zmiany na nadchodzący sezon. Podczas tegorocznych obrad na miejscu zabraknie Rosjan, którzy, jak informuje Verdens Gang, zostali wykluczeni z konferencji. 

Odsunięcie rosyjskich działaczy od udziału w spotkaniu mocno zdenerwowało Jelenę Wialbe, która dała upust swoim emocjom w rozmowie z norweskimi dziennikarzami. – FIS poprosił nas, abyśmy nie przyjeżdżali. Nie chcieli nas tam – tłumaczyła dla VG. – Otrzymaliśmy propozycję udziału online, ale bez prawa głosu. Po co w takim razie mielibyśmy w tym uczestniczyć? – pyta retorycznie szefowa rosyjskich biegów.

Na temat wykluczenia wypowiedziała się także Dyrektor ds. Komunikacji FIS Jenny Videke, która poinformowała, że Rosjanie już wcześniej wiedzieli, że nie będą mogli wziąć udziału w konferencji. – FIS podjął taką decyzję kilka miesięcy temu i już wtedy Rosjanie zostali o niej poinformowani. Jest to zgodne z naszą obecną polityką niedopuszczania Rosjan do udziału w zawodach FIS – skwitowała Videke.

Kanada odkryła karty

Wiosna to czas, w którym większość reprezentacji powoli zaczyna publikować składy swoich kadr na kolejny sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. W zeszłym tygodniu zrobili to Kanadyjczycy, którzy poinformowali o zestawieniu swojej drużyny na najbliższą zimę. W kadrze znaleźli się zawodnicy, którzy minionej zimy wielokrotnie potrafili zaskakiwać swoimi wynikami, a podczas mistrzostw świata w Planicy otarli się o podium w sprincie drużynowym, czyli Antoine Cyr i Graham Ritchie. Oprócz wspomnianej dwójki miejsce w zespole A otrzymali: Olivier Léveillé, Xavier McKeever i Tom Stephen. W drużynie pan liderką będzie Katherine Stewart-Jones.

Pełna kadra TUTAJ

Szwedzkie sprawdziany

Choć od zakończenia sezonu Pucharu Świata w biegach narciarskich minął już ponad miesiąc, niektórzy sportowcy wcale nie rezygnują z rywalizacji w zawodach. Wiele imprez wciąż odbywa się choćby w Szwecji. Nie inaczej było w niedzielę, gdy w kraju Trzech Koron rywalizowano w biegu Trilleturen rozgrywanym na dystansie 25 kilometrów stylem dowolnym.

W gronie mężczyzn bezkonkurencyjny był Oskar Svensson, który wyprzedził na finiszu swojego rodaka Emila Perssona. Trzeci był mieszkający w Szwecji Bułgar Simeon Dejanow. Wśród kobiet z ponad minutową przewagą triumfowała Ebba Andersson, która wyprzedziła Emilie Fleten i Karolinę Hedenstroem.

Ambitne plany Ebby Andersson

Pozostajemy jeszcze na moment przy Ebbie Andersson, która w rozmowie ze szwedzkim Expressen wyjawiła jakie są jej cele na najbliższy sezon. Trzykrotna mistrzyni świata nie ukrywa, że jej wielkim marzeniem jest wygranie Tour de Ski i triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, bowiem tych osiągnięć wciąż brakuje na liście jej sukcesów. – Zdobycie Kryształowej Kuli to wielki cel, ale wiem, że będzie to bardzo trudne. Jeśli chodzi o mnie, muszę przede wszystkim popracować nad moimi umiejętnościami sprinterskimi, więc wraz z trenerami przygotowujemy plan, który ma mi pomóc w poprawie wyników – tłumaczy Szwedka.

25-latka odniosła się również do kwestii Tour de Ski, w którym jej najlepsze miejsce to druga lokata wywalczona w sezonie 2021/2022. Zwycięstwo w tym prestiżowym cyklu to kolejny cel reprezentantki kraju Trzech Koron. – Triumf w Tour de Ski będzie moim drugim wielkim celem. Stawałam już na podium tych zawodów, ale nigdy ich nie wygrałam. Teraz wszyscy wiedzą, że mierzę bardzo wysoko – dodała Andersson cytowana przez Expressen.

Nowy projekt Kalli

Charlotte Kalla, która rok temu skończyła karierę, nie próżnuje na sportowej emeryturze. Szwedka, która w czerwcu powita na świecie swoje pierwsze dziecko, mimo zaawansowanej ciąży nie zamierza zwalniać tempa i cały czas skupia się na realizowaniu nowych projektów. Ostatnio Kalla pracowała nad własną linią odzieży funkcyjnej i dzięki nawiązaniu współpracy z marką EQPE kolekcja utytułowanej biegaczki już niedługo powinna ujrzeć światło dzienne.

Pierwsza kolekcja ubrań sygnowanych nazwiskiem Charlotte Kalli ma się składać z ubrań na wiosnę i lato, takich jak t-shirty, kurtki typu softshell, rajstopy czy okulary przeciwsłoneczne. Następna kolekcja zostanie opracowana już specjalnie dla narciarstwa biegowego i ma być dostępna jesienią 2023 roku.

Źródło: nordiqcanada.ca / Expressen / VG.no / langrenn.com / informacja własna