Austria ze złotem za slalom gigant równoległy, Polska poza ćwierćfinałami

fot. Andrea Miola ©

Reprezentacja Austrii zdobyła złoty medal w ostatniej konkurencji narciarstwa alpejskiego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekini, drużynowym slalomie gigancie równoległym. Polska w pierwszej rundzie przegrała z reprezentacją Norwegii i na tym etapie zakończyła swoje zmagania. 

fot. Andrea Miola ©

Wyrównana walka Polski z Norwegią

Pierwotnie zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim miały odbyć się w sobotę, ale z powodu silnego wiatru zostały przeniesione na niedzielę. Choć kilku zawodników z tego powodu zrezygnowało z udziału, gdyż mieli już zaplanowaną podróż powrotną do Europy, to nie zmieniła się lista drużyn zgłoszonych do zawodów. W pierwszej rundzie wolny los miała drużyna Austriacka, gdyż na liście startowej znalazło się tylko 15 reprezentacji. Polska zmierzyła się natomiast z Norwegami.

W pierwszym wyścigu polsko-norweskiego meczu zmierzyła się Maryna Gąsienica-Daniel z Marią-Therese Tviberg. Polka przez cały czas prowadziła, a na dodatek Norweżka zaliczyła upadek, dzięki czemu nasi zawodnicy objęli prowadzenie. Niestety drugi pojedynek rozstrzygnął się już na korzyść Norwegów. Michał Jasiczek ambitnie walczył do samego końca, ale na metę wjechał o 0,30 sek. później od Timona Haugana i w ten sposób Norwegia wyrównała wynik.

Remis na niekorzyść Polski

Następnie do walki przystąpiła Magdalena Łuczak, której przyszło walczyć z Theą Louise Stjernesund. Norweżka już na samym początku zdobyła przewagę, którą powiększała przez cały wyścig, a na dodatek Polka upadła tuż przed końcem ześlizgując się w dół i omijając jedną z bramek. Losy rywalizacji miał rozstrzygnąć wyścig Pawła Pyjasa z Fabianem Wilkensem Solheimem. Choć Polak wyszedł zwycięsko z tego pojedynku po tym jak Solheim wypadł z trasy, to Polska mimo remisu 2:2 odpadła z zawodów, gdyż suma dwóch najlepszych czasów była korzystniejsza po stronie Norwegów.

Faworyci ze złotem, pogromcy Polaków z brązem

Do walki o medale, czyli do półfinałów przedostały się reprezentacje Austrii, Norwegii, USA i Niemiec. W pierwszym półfinale Austria pokonała Norwegów, a Niemcy zwyciężyły w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Norwegowie i Amerykanie musieli zatem zadowolić się walką o brąz. Tym razem to Norwegia była lepsza i sięgnęła po brąz, choć w każdym meczu punktowo remisowali z rywalami. Również walka o brąz zakończyła się wynikiem 2:2. Taki sam rezultat był w wielkim finale pomiędzy Austrią i Niemcami. Jednak to Austria w składzie Katharina Truppe, Stefan Brennsteiner, Katharina Liensberger i Johannes Strolz wywalczyli złoto dzięki lepszym czasom. Niemieccy zawodnicy, Lena Durr, Julian Rauchfuss, Emma Aicher i Alexander Schmid mogli natomiast cieszyć się ze srebrnego medalu. Polska została ostatecznie sklasyfikowana na 10. miejscu.

Drabinka z wynikami

Wyniki szczegółowe

Źródło: własne