Alpejskie MŚJ w Åre: Laura Pirovano mistrzynią w gigancie, Wąsek 46. Łuczak 60., Krajewska DNF

14:37, 12.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 14:47, 12.03.2017

Włoszka Laura Pirovano została nową mistrzynią świata juniorek w slalomie gigancie. Dzięki dzisiejszej wygranej w Åre 19-latka z Włoch będzie mogła pojechać do Aspen na finałowe zawody PŚ w slalomie gigancie. Najlepszą z Polek była Katarzyna Wąsek, która zajęła 46. miejsce. Maria Łuczak uplasowała się na 60. pozycji, a Daria Krajewska nie ukończyła pierwszego przejazdu.

Po pierwszym przejeździe na prowadzeniu była Norweżka Kristin Lysdahl - główna faworytka i zwyciężczyni klasyfikacji giganta w Pucharze Europy. Wypracowała sobie dość sporą przewagę 0,83 sek. nad drugą zawodniczką - Laurą Pirovano. Trzecia była Niemka Jessica Hilzinger (+0,85 sek.), czwarta druga z Niemek Lucia Rispler (+1,05 sek.), a piąta Katharina Liensberger z Austrii (+1,28 sek.). Miejsce szóste zajmowała brązowa medalistka mistrzostw sprzed roku z Soczi - Riikka Honhanen z Finlandii (+1,67 sek.), siódme Chorwatka Leona Popović (+1,73 sek.), a ósme Słowenka Meta Hrovat (+1,79 sek.). Miejsca dziewiąte i dziesiąte zajmowały Austriaczki: dwukrotna mistrzyni juniorek Nadine Fest (+1,82 sek.) oraz Chiara Mair (+1,88 sek.). Na 58. pozycji na półmetku plasowała się Katarzyna Wąsek (+5,30 sek.), a Maria Łuczak na 76. lokacie (+8,30 sek.). Pierwszego przejazdu nie ukończyła Daria Krajewska.

Z drugim przejazdem nie poradziło sobie kilka zawodniczek sklasyfikowanych w czołówce, m.in. liderująca Kristin Anna Lysdahl. Z trasy wypadły też Niemki Jessica Hilzinger i Lucia Rispler oraz Meta Hrovat. Okazję wykorzystała Laura Pirovano, która odniosła dziś zwycięstwo i to do niej należeć będzie tytuł mistrzyni świata juniorek w gigancie. Stratę 0,13 sek. do Pirovano miała Katharina Liensberger, która zajęła drugie miejsce. Miejsce trzecie i brązowy medal wywalczyła druga z Austriaczek: Chiara Mair (+1,15 sek.), która awansowała z 10. pozycji. Tuż za podium uplasowała się Riikka Honkanen (+1,38 sek.). Na pozycji piątej sklasyfikowano Ninę Ortlieb (+1,48 sek.), na szóstej jej dwie rodaczki Marie-Therese Sporer (z najlepszym czasem drugiego przejazdu) i Nadine Fest (+1,53 sek.). W sumie w czołowej dziesiątce znalazło się aż pięć Austriaczek. Miejsce ósme zajęła Thea Louise Stjernesund z Norwegii (+1,55 sek.), dziewiąte Leona Popović (+1,69 sek.), a dziesiąte Włoszka Lara Della Mea (+1,73 sek.). Polki poprawiły swoje pozycje w stosunku do pierwszego przejazdu. Na 46. miejsce przesunęła się Katarzyna Wąsek (+7,85 sek.), a Maria Łuczak na 60. (+13,75 sek.).

Wyniki po 1. przejeździe

W kategorii U18 ukończyło 28. zawodniczek. Maria Łuczak zajęła 20. miejsce, zwyciężyła Lara Della Mea, druga była Francuska Doriane Escane (11. w klasyfikacji łącznej), a trzecia Camille Rast (12. w łącznej klasyfikacji).