Alpejskie MŚJ w Åre: Austriacka dominacja w super G, złoto dla Nadine Fest, Wąsek 40., Krajewska 48., Łuczak 52.

17:45, 09.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 17:46, 09.03.2017

Trzy Austriaczki zajęły dla siebie całe podium po zawodach w super G kobiet na Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim w Åre. Najlepsza z nich była Nadine Fest. Najwyżej sklasyfikowaną z trzech Polek jest Katarzyna Wąsek, która zajęła 40. miejsce.

Austria ma całą rzeszę młodych i zdolnych alpejek jeżdżących super G, więc tak liczna ich obecność w ścisłej czołówce dzisiejszych zawodów o mistrzostwo świata juniorów wcale nie dziwi. Zawody wygrała Nadine Fest, która w tym sezonie triumfowała w klasyfikacji supergiganta w Pucharze Europy. Zwycięstwo było bardzo przekonujące, bo drugą w klasyfikacji Franziskę Gritsch pokonała ona o 1,19 sek. Przypomnę tylko, że w rywalizacji mężczyzn różnica między pierwszym a drugim zawodnikiem wyniosła tylko 0,01 sek. Trzecie miejsce zajęła Dajana Dengscherz - najstarsza z tej trójki. Z kolei Nadine Fest jest spośród zawodniczek z czołowej trójki najmłodsza, ale nie miało to wielkiego znaczenia, bo pomimo mniejszego doświadczenia była dziś zdecydowanie lepsza. Rok temu Fest wygrała supergigant na Zimowych Igryskach Młodzieży w Lillehammer. Trzeba przyznać, że na razie jej kariera układa się świetnie, a dzięki zdobyciu tytułu mistrzyni świata juniorek będzie mogła wystąpić w finałowych zawodach Pucharu Świata w Aspen, co byłoby jej debiutem w tym cyklu. Na pozycji czwartej uplasowała się również reprezentantka Austrii - Nina Ortlieb - która mistrzostwo świata w supergigancie zdobyła rok temu w Soczi. Tytułu nie zdołała obronić, wywalczyć jakiegokolwiek medalu też nie. Więcej Austriaczek w zawodach nie było, dlatego można zając się innymi nacjami. Piąta była Włoszka Laura Pirovano (+1,75 sek.), szósta Słowenka Meta Hrovat, siódma Norweżka Kristin Lysdahl, a ósma Szwajcarka Katja Grossmann. Dziewiąte miejsce zajęła reprezentantka USA Maureen Lebel, a dziesiąte Włoszka Nicol Delago - brązowa medalistka w zjeździe, ale nie z tego roku, a z mistrzostw, które odbyły się w 2016 roku w Soczi.

We wczorajszym zjeździe udział brała jedynie Katarzyna Wąsek, natomiast dziś na trasie pokazały się trzy Polki. Wąsek uplasowała się najwyżej i zajęła 40. pozycję (+5,96 sek.). Daria Krajewska zajęła 48. miejsce (+7,32 sek.), a debiutująca na MŚJ Maria Łuczak 52. (+10,20 sek.. Nasze zawodniczki nie są jednak zbyt obyte z jazdą w konkurencjach szybkościowych, ale warto zaznaczyć, że supergigant jest jedną z części kombinacji alpejskiej obok slalomu.

W kategorii U18 przejazd ukończyło 11. zawodniczek, w tym Maria Łuczak. Polska alpejka w tej grupie wiekowej zajęła 8. miejsce. Najlepsza była Szwajcarka Camille Rast, druga była Francuzka Karen Smadja Clement, a trzecia Szwedka Ida Danewitz.