Alpejskie MŚ - Cortina 2021. Drugi złoty medal Mathieu Faivre. Wielki pech Alexisa Pinturault

15:06, 19.02.2021 Tomasz Lutek Aktualizacja: 15:40, 19.02.2021

Sensacyjnie rostrzygnął się gigant panów na mistrzostwach świata w Cortinie. Złoto zdobył Mathieu Faivre. Francuz wyprzedził Luce de Aliprandiniego o 0,63 sek. Na trzecim stopniu podium uplasował się Marco Schwarz ze stratą 0,87 sek. do zwycięzcy. Faworyt zawodów Alexis Pinturault nie ukończył 2 przejazdu.

Gigant mężczyzn rozgrywano w równie słonecznych i lodowych warunkach. Niekwestionowanym faworytem był Alexis Pinturault. Francuz wywiązał się z tej roli tylko do pewnego momentu. Ostateczne wyniki możemy bowiem uznać za sporą niespodziankę.

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata od początku narzucał własne reguły gry. Pewnie wygrał 1 przejazd o 0,40 sek. wyprzedzając Luce de Aliprandiniego. Na podium plasował się również Aleksander Schmid, który stracił 0,56 sek. Mniej niż sekundę do prowadzącego przegrał jeszcze tylko Mathieu Faivre (0,58 sek.). Piąty Loic Meillard miał już czas gorszy o 1,25 sek. Słaby przejazd zaliczyli Henrik Kristoffersen i Filip Zubcic. Norweg plasował się na 15 pozycji, natomiast Chorwat był 11. Obaj z Pinturault przegrali ponad 2 sekundy. Do mety nie dojechał m.in Marco Odermatt. Szwajcar to jeden z najlepszych gigancistów w tym sezonie.

W 2 przejeździe świetnie spisał się Stefan Hadalin. Słoweniec przejechał trasę najszybciej z całej stawki, co pozwoliło mu na awans z 29 na 16 miejsce. O 6 pozycji w górę przesunął się obrońca tytułu - Henrik Kristoffersen. Z odległej lokaty atakował Filip Zubcic, który ostatecznie miał 4 czas. Z czołowej "8" świetnie pojechał Marco Schwarz. Jak się później okazało zdobył brąz, ponieważ 2 przejazdu nie ukończyli : Aleksander Schmid i Alexis Pinturault (3 zawodnik oraz lider na półmetku rywalizacji). Mistrzem świata został za to inny Francuz, Mathieu Faivre. Srebro zdobył ku uciesze gospodarzy Luca de Aliprandini.

Dla 29-latka z Nicei obecne mistrzostwa świata są niezwykle udane. Triumfował również w zawodach giganta równoległego.

Szczegółowy program MŚ w Cortinie d`Ampezzo 2021 znajdziecie tutaj.