Alpejska wiosna – kwiecień #4. Wzmocnienia w sztabie Austrii, koniec kariery Mielzynski, nowe szczegóły odnośnie kalendarza

fot. Andrea Miola

Za nami kolejny tydzień wiosny. Od zakończeniu Pucharu Świata minął już miesiąc, a w świecie narciarstwa alpejskiego pojawiło się parę interesujących newsów. W tej odsłonie naszego cyklu mowa będzie o m.in. nowym sztabie trenerskim Austriaczek, planowanych zmianach w kalendarzu, końcach kariery Erin Mielzynski i Eliasa Kolegi. 

fot. Andrea Miola

Zmiany w austriackim sztabie

Wiosna to często okres przebudowy kadr i ekip szkoleniowych. Austriacki Związek Narciarski postawił na cenione nazwiska. Nowym trenerem kobiecego zespołu konkurencji szybkościowych został Alexander Hödlmoser. Człowiek odpowiedzialny za sukcesy Lindsey Vonn wraca do ojczyzny z misją poprawienia wyników pań w zjazdach i supergigantach. Gigantowa kadra kobiet również otrzymała nowego trenera. Jest nim Karlheinz Pichler, który po pracy w Szwecji oraz w Liechtensteinie, będzie teraz odpowiedzialny za najsłabszy element austriackiej ekipy. Ostatnie zwycięstwo w slalomie gigancie pań miało miejsce 7 marca 2016 roku za sprawą Evy-Marii Brem. 

Magoni trenerem Liensberger

Zdecydowanie najgłośniejszym trenerskim transferem jest przejście Livio Magoniego do sztabu ÖSV. Były trener Petry Vlhovej po głośnym zakończeniu współpracy ze Słowaczką rozpoczął szkolenie w Słowenii. Jednak nie trwało to długo, bo zaledwie sezon. Z przyszłej współpracy szczególnie zadowolona jest Katharina Liensberger, która pod okiem Magoniego chce wrócić do mistrzowskiej formy. – Livio Magoni to absolutny top. Czuję się zaszczycona i szczęśliwa z powodu jego zaufania do mnie. – powiedziała Austriaczka. Włoski szkoleniowiec będzie pełnić funkcję asystenta trenera George Harzla w austriackiej kadrze kobiet. W męskim sztabie do dużych zmian nie doszło. 

Znana miejscowość wypadnie z kalendarza? 

Słoweńskie media donoszą, że ze względu na niemal coroczne problemy z rozgrywaniem zawodów w Mariborze, ośrodek ten straci swoje miejsce w kalendarzu Pucharu Świata. Wyścigi alpejek nazywane Zlata lisica ostatni raz w Mariborze odbyły się w sezonie 2018/2019. Ze względu na problemy ze śniegiem, przez następne trzy sezony Puchar Świata przenoszono do Kranjskej Gory, która od wielu lat gości zawody panów. Wszystko wskazuje na to, że Maribor wypadnie z pucharowego kalendarza na stałe. Kranjska Gora będzie prawdopodobnie gościła w styczniu zawody kobiece, a w marcu zawody mężczyzn. 

Wiele niewiadomych

A skoro mowa o kalendarzu, to pojawiły się nowe szczegóły odnośnie planów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Cały czas trwają prace nad nowymi konkurencjami, jakimi mają być kombinacje techniczne (slalom+gigant) oraz kombinacje szybkościowe (supergigant+zjazd). Wygląda na to, że sezon 2022/2023 wystartuje 22-23 października, tak jak zawsze w Sölden. Tydzień później czeka nas nowość, bowiem planowany jest zjazd w Cervinia/Zermatt na trasie Matterhorn przebiegającej przez granicę szwajcarsko-włoską. 29-30 października startować mają mężczyźni, a 5-6 listopada kobiety.

Kontrowersyjny wydaje się pomysł na aż trzy wyjazdy poza Europę. Oprócz tradycyjnego tournée na przełomie listopada i grudnia, Amerykę Północną odwiedzimy jeszcze pod koniec sezonu. Oprócz tego planowane są zawody w Azji. Więcej szczegółów poznamy w maju po kongresie FIS w Mediolanie. 

Mielzynski zamknęła pucharowy rozdział 

O zakończeniu kariery poinformowała Erin Mielzynski. Kanadyjka od jedenastu sezonów należała do slalomowej trzydziestki. Jedyny triumf zawodniczki z Ameryki Północnej miał miejsce w 2012 roku w niemieckim Ofterschwang. – Jestem niezmiernie podekscytowana i jednocześnie niesamowicie smutna, że mogę podzielić się z Wami decyzją o wycofaniu się z wyścigów –  napisała Mielzynski. – To był piękny rozdział w moim życiu, z wieloma wzlotami i upadki, ale wychodzę z siłą i dumą, wieloma lekcjami i świadomością, że dałam z siebie absolutne wszystko.

 

Chorwat również

Zawodowe ściganie zakończył również Elias Kolega. Chorwat w maju 2020 roku poważnie złamał kość strzałkową i piszczelową prawej nogi. 25-latek wrócił do jazdy rekreacyjnej, ale uznał, że zawodowa jazda po wymagających stokach będzie niemożliwa. Elias był jednym z najbardziej utalentowanych podopiecznych Ante Kostelica. W 2016 zdobył on brązowy medal mistrzostw świata juniorów. Jego najlepszym wynikiem w Pucharze Świata jest szósta lokata w 2019 roku w Adelboden. 

Narty Hirschera wkraczają do akcji  

Charlie Raposo został pierwszym zawodnikiem, który zdecydował się na współpracę z marką Marcela Hirschera. Tym samym narty Van Deer wchodzą do Pucharu Świata. Specjalizujący się w gigancie Brytyjczyk pochwalił się na Instagramie wspólnym treningiem z wielkim mistrzem. – Niesamowity trening z ponadprzeciętnym sparingpartnerem – napisał.

 

Pechowa kontuzja utalentowanej juniorki 

Rosa Pohjolainen po raz drugi w karierze zerwała więzadło krzyżowe w kolanie. 18-letna narciarka ma za sobą najlepszy sezon w życiu. W slalomie w Schladming była czternasta, stanęła też na podium zawodów Pucharu Europy. Niestety teraz Finkę czeka trudne 9 miesięcy powrotu do pełni zdrowia. 

Maryna Giąsienica-Daniel udzieliła nam wywiadu. Znajdziecie go tutaj.

Źródła: krone.at, neveitalia.it, hrt.hr, siol.net, Instagram