Aleksiej Połtoranin zawieszony na cztery lata za doping

fot. Richard Masoner / Cyclelicious / CC BY SA

snowalps.com

Trzech biegaczy i jedna osoba ze sztabu szkoleniowego zostali zawieszeni przez Międzynarodową Federację Narciarską za naruszenie przepisów antydopingowych. Wśród nich jest medalista mistrzostw świata Aleksiej Połotoranin.

Kara nałożona przez FIS wynosi cztery lata, a decyzję w tej sprawie podjęto 2 stycznia. Oprócz wspomnianego wyżej Połtoranina, zawieszeni zostali dwaj estońscy biegacze: Karel Tammjärv (EST) i Andreas Veerpalu oraz trener Mati Alaver. Sprawa to pokłosie nalotów przeprowadzonych podczas MŚ w Seefeld przez policję austriacką wspieraną przez policję niemiecką. Międzynarodowa Federacja Narciarska biegaczy zdyskwalifikowała już 19 marca a następnie przekazała sprawę tzw. niezależnemu delegatowi dopingowemu.

O aferze dopingowej podczas mistrzostw globu w Seefeld było głośno. Zamieszani w niej byli m.in. reprezentanci gospodarzy, których przyłapano na przetaczaniu krwi. Niestety, podejrzenia o stosowaniu niedopuszczalnych sposobów podwyższenia formy przez Austriaków okazały się prawdą. Dominik Baldauf i Max Hauke zostali ukarani przez Austriacką Komisję Antydopingową. 27- i 26-latka zdyskwalifikowano do 28 lutego 2023 roku. To oznacza, że stracą oni możliwość wystartowania podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie i Planicy, a także na igrzyskach w Pekinie. Dodatkowo Dominikowi i Maxowi anulowano wszystkie wyniki osiągnięte od 1 kwietnia 2016 r. Okazało się bowiem, że na regularną transfuzję krwi decydowali się już od trzech lat.

Zawieszeni teraz przez FIS biegacze oraz trener mają 21 dni na odwołanie się do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. Wiadomo, że dotychczas nie skorzystali z prawa do składania zeznań w sprawie. Wiele wskazuje na to, że może to być koniec kariery Połtoranina. Kazach w tym roku skończy 33 lata. W Val di Fiemme w 2013 roku zdobył dwa brązowe medale mistrzostw świata.

Źródło: FIS

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.