fot. dezeen.com

Czas biegnie nieubłaganie. Dla kibiców sportów zimowych wiosna jest najmniej obfitującą w emocje porą roku. Jednak niektórzy zaczynają już myśleć o kolejnych zimowych igrzyskach olimpijskich. Do tych w Pekinie w 2022 roku pozostało okrągłe 1000 dni.

O tym, że to właśnie Pekin został gospodarzem zimowych igrzysk w 2022 roku dowiedzieliśmy się po sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego 31 lipca 2015 roku. Chiny pokonały kazachskie Ałmaty, a Pekin został pierwszym miastem w historii, który będzie gospodarzem zarówno letnich (które odbyły się w 2008 roku) jak i zimowych igrzysk olimpijskich. To też drugie z rzędu zimowe igrzyska organizowane w Azji. Co dzisiaj wiemy o postępach w budowie olimpijskich aren i tego jak zorganizowana będzie największa impreza sportowa?

Igrzyska wbrew naturze i ludziom

Region, w którym zorganizowane zostaną igrzyska, to miejsce w którym próżno szukać prawdziwej zimy. Roczne sumy opadów są niskie, co oznacza, że śnieg będzie produkowany sztucznie. Do tego potrzebne są duże ilości wody, której brakuje. Chińscy ekolodzy wielokrotnie protestowali przeciwko igrzyskom, przekonując, że doprowadzi to do ekologicznej katastrofy.

Duże odległości i szybka kolej

W Pekinie rozegrane zostaną jedynie dyscypliny, które mogą odbywać się w halach. Pozostałe sportowe obiekty rozmieszczone są w dużej odległości od miasta. Skocznie w Zhangjiakou oddalone są o 220 km od Pekinu, tam też usytuowane są trasy do biegów narciarskich, biathlonu czy arena dla snowboardzistów i narciarzy dowolnych. W oddalonym od Pekinu o 90 km Yanqingu znajduje się tor bobslejowy. Chińczycy przekonują jednak, że dzięki szybkiej kolei, odległość nie będzie problemem.

Siedem nowych konkurencji olimpijskich

W programie igrzysk pojawi się siedem nowych konkurencji. Bobslejowe jedynki kobiet, konkursy mieszane w takich dyscyplinach jak skoki narciarskie, short track, narciarstwo dowolne i snowboardcross, a także big air kobiet i mężczyzn w narciarstwie dowolnym.

Efektowne projekty obiektów sportowych

Wykonawcą skoczni narciarskich oraz tras do biegów i biathlonu została szwajcarska firma Küchel Architects. Projekty ich obiektów robią wrażenie i można je obejrzeć tu. Według zapewnień organizatorów skocznie mają być gotowe jeszcze w tym roku.

1000 dni do igrzysk

Dzisiaj w Olympic Park w Pekinie odbyła się uroczysta gala z okazji 1000 dni do igrzysk. Wzięli w niej udział sławni chińscy olimpijczycy, także gwiazdy popu. W towarzystwie m.in. złotego medalisty olimpijskiego Wu Dajinga, snowboardzisty Pang Qiaorona, aktora Jackie Chana, wiceprezesa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Juana Antonio Samarancha oraz  z innymi członkami komitetu organizacyjnego uruchomiono urządzenie odliczające dni do rozpoczęcia igrzysk. Na wieży Linglong Tower, między 4 a 7 kondygnacją 132-metrowej wieży, pojawił się ekran LED, wyświetlający liczbę dni. Chen Jining, burmistrz Pekinu i prezydent igrzysk 2022, zauważył, że wraz z rozpoczęciem 1000-dniowego odliczania rozpoczyna się nowy etap przygotowań do igrzysk. – Będziemy w pełni i wiernie wdrażać instrukcje prezydenta Xi Jinpinga dotyczące przygotowania igrzysk. Zaangażowani w ekologiczne, otwarte i wolne od korupcji podejście do organizacji igrzysk i zgodnie z Agendą Olimpijską 2020, pogłębimy współpracę z MKOl. Staramy się by zimowe igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie były fantastyczne i wyjątkowe – powiedział Chen.

Z tej okazji w internecie pojawił się również filmik promujący igrzyska w Pekinie.

Excitement and Anticipation as Beijing 2022 Marks 1,000-Day Countdown

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutego i potrwają do 20 lutego 2022 roku.

źródło: beijing2022.cn/kuechelarchitects.ch/insidethegames.biz/przegladsportowy.pl

Anna Felska

1 thought on “1000 dni do igrzysk olimpijskich w Pekinie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.