Zwycięskie otwarcie sezonu Charlotte Kalli i Jewgienija Biełowa, słaby występ Polaków w Gaellivare [AKTUALIZACJA]

13:25, 17.11.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 18:32, 17.11.2017

Charlotte Kalla wygrała bieg na 5 kilometrów podczas szwedzkiej inauguracji sezonu w Gaellivare. Reprezentantka gospodarzy wyprzedziła swoją rodaczkę Hannę Falk i Rosjankę Julię Biełorukową. W zawodach startowały także Polki, ale zajęły odległe miejsca.

Testowe zawody w Gaellivare są dla Szwedów jednocześnie inauguracją sezonu biegowego w tym kraju. Nic więc dziwnego, że na liście startowej aż roiło się od reprezentantek tego kraju, które przyjechały do Gaellivare w niemal najmocniejszym składzie (zabrakło Stiny Nilsson). W Szwecji pojawiły się także Polki, a konkretnie Martyna Galewicz, Ewelina Marcisz i Urszula Łętocha.

Piątkowy bieg na dystansie 5 kilometrów wygrała faworytka miejscowych kibiców Charlotte Kalla. Szwedka pokonała wyznaczoną trasę w czasie 12:58,1 min. i prowadziła od pierwszego punktu pomiarowego. Drugie miejsce zajęła kolejna z reprezentantek Trzech Koron - Hanna Falk. 28-latka z Ulricehamn zawdzięcza swój sukces lepszej postawie na ostatnich metrach biegu. Na najniższym stopniu podium stanęła w Gaellivare Rosjanka Julia Biełorukowa. Biegaczka Sbornej straciła do zwyciężczyni niewiele ponad dziesięć sekund. Czwarta była Ida Ingemarsdotter, a piąta Nathalie Von Siebenthal.

W Gaellivare startowały także reprezentantki Polski, ale nie odegrały w piątkowym biegu znaczącej roli. Ewelina Marcisz finiszowała jako 46. (+1:21,2 straty), Martyna Galewicz była 70. (+1:55,4 straty), a Urszula Łętocha 76. (+2:11,7).

Jutro w Szwecji kolejne biegi - na 10 i 15 kilometrów stylem klasycznym.

Wyniki biegu

Bieg mężczyzn:

W rywalizacji mężczyzn nie zabrakło znanych biegaczy, którzy przyjechali do Gaellivare, aby sprawdzić swoją formę przed inauguracją sezonu. Najliczniejszą grupą byli Rosjanie, którzy zdominowali piątkowy bieg na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym.

Zawody wygrał Jewgienij Biełow, który kilka tygodni temu został zdyskwalifikowany przez MKOL. Rosjanin nie jest jednak zawieszony przez FIS, więc formalnie nie ma przeciwwskazań, aby Biełow nie mógł startować w Szwecji.

Drugie miejsce w piątkowym biegu przypadło Siergiejowi Ustiugowowi. Reprezentant Sbornej stracił do zwycięzcy sześć i pół sekundy. Trzeci był Dario Cologna, który jako jeden z nielicznych wmieszał się pomiędzy Rosjan.

W Gaellivare wystartowali także Polacy, ale nie był to udany występ. Najlepiej z naszych biegaczy spisał się Maciej Staręga, który uplasował się na 71. miejscu. Cztery lokaty niżej finiszował Dominik Bury. 114. był Jan Antolec, a 127. Paweł Klisz.