Znamy kolejne szczegóły afery dopingowej z Seefeld. Odkryta nowa metoda oszustwa

fot.britishrowing.org

Algo Kärp był jednym z zawodników zdyskwalifikowanych z powodu stosowania nielegalnych substancji podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019. Dziś poznaliśmy oficjalny raport Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), który jasno wskazuje, że metody zawodnika rodem z Estonii nie ograniczały się jedynie do przetaczania sobie krwi. 

W podsumowaniu decyzji opublikowanym dziś na stronie internetowej FIS-u czytamy, że Kärp w celu zatuszowania dopingu przyjmował albuminę (rodzaj białka). Portal postimees.ee dodaje, że działo się tak za przyzwoleniem, a nawet z rekomendacji trenera Estończyków, Martiego Alavera. Ponadto 34-latek wspomagał się insuliną. Ten hormon, regulujący ilość cukru we krwi, znajduje się na liście zabronionych środków stworzoną przez Światową Agencję Antydopingową.

Początkowo Kärp został zdyskwalifikowany na cztery lata, co de facto zakończyło jego karierę zawodniczą. Biegacz nie zaprzeczał podejrzeniom o doping i współpracował ze śledczymi. Spowodowało to skrócenie jego dyskwalifikacji do dwóch lat i sześciu miesięcy. Tym samym Estończyk może powrócić do świata sportu 5 września 2021 roku.

Największe osiągnięcie Kärpa to 16. lokata zajęta w biegu na 50 kilometrów stylem klasycznym podczas Pucharu Świata w Oslo. Biegacz był też Mistrzem Estonii w skiathlonie (2016).

źródło: fis-ski.com/sport.postimees.ee